Morza i oceany, ludzkie ciało i silniki aut - woda jest wszędzie

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 14:59
Na powierzchni Ziemi jest ok. 1,5 mld kilometrów sześciennych wody. W przeliczeniu na baseny olimpijskie będzie to ok. 800 bilionów. W lany poniedziałek sprawdziliśmy, czym jest woda, jakie ma właściwości, czy może być porowata, a także, w jaki sposób zamarza.
Audio
  • Co wiemy o wodzie? Oto zbiór ciekawostek naukowych (Stacja Nauka/Czwórka)
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Triff

kran picie woda shutterstock 1200.jpg
Fakty i mity na temat kranówki >>>

Do czego - poza nawadnianiem własnego organizmu - wykorzystujemy wodę? Dawniej były silniki parowe, dziś mamy wodorowe, w których efektem ubocznym spalania podczas pracy jest woda. - Bardziej chodzi tu o paliwowe ogniwa wodorowe, które produkują energię elektryczną, która napędza i zasila silnik elektryczny - tłumaczył Damian Śmigielski. - Wykorzystuje się je w samochodach elektrycznych z prawdziwą mikroelektrownią na pokładzie. 

ZOBACZ TAKŻE Temat rzeka - skąd się bierze woda, którą pijemy? >>>

Ostatnio naukowcy odkryli nawet porowatą strukturę wody, a więc ciecz, która ma właściwości ciała stałego. Tego dowiedli poznańscy naukowcy przy współpracy uczonych z Wielkiej Brytanii i Australii. Wyniki ich badań opublikowało "Nature Chemistry". Stworzyli oni porowatą ciecz jonową i udowadniają tym samym, że nie tylko ciała stałe mogą mieć taką strukturę. Do czego może służyć taka "szorstka" ciecz? Na przykład do oczyszczania atmosfery z ozonu. To dlatego, że porowate ciecze jonowe mają duże właściwości absorpcji gazów.

ZOBACZ TAKŻE Czy woda nas odchudza? Wpływ wody na metabolizm człowieka >>>

Woda może też świecić. W Poznaniu, po ponad dziesięciu latach badań stworzono protonową diodę led. - Zamiast używanych dotąd półprzewodników materiałem umożliwiającym świecenie jest właśnie ta ciecz - przyznał twórca diody prof. Jerzy Langer z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w rozmowie z Czwórką.

Jak się okazuje woda zamarza inaczej niż pozostałe ciecze. Większość z nich zamarza objętościowo, czyli najpierw lodem pokrywa się dół i boki, potem reszta cieczy, inaczej jest w przypadku wody, która zamarza... od góry, co wiąże się jej specyficznymi właściwościami. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiały przygotowali: Tomasza Sosnowski, Adrianna Janiszewska

Data emisji: 8.04.2020

Godzina emisji: 12.26

kd