Jak uniknąć raka? "Unikaj dymu, alkoholu i... cukru w diecie"

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2020 13:51
Nowotwór stanowi duże zagrożenie dla naszego zdrowia i życia. Niektórzy zwiększają ryzyko zapadnięcia na tę chorobę prowadząc niewłaściwy styl życia, m.in. stosując dietę opartą na cukrze.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: sl/shutterstock

Jak potwierdzają badacze, nawet połowy zachorowań na raka w Europie można byłoby uniknąć, przestrzegając zasad, zawartych w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem. Inicjatywa ta została opracowana już ponad 30 lat temu przez Komisję Europejską, i jak przekonuje dr Paweł Koczkodaj, ambasador Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem z Centrum Onkologicznego w Warszawie, zawiera "dość proste komunikaty", które w codziennym życiu ułatwią nam uniknięcie raka. - Mamy broszurę "12 sposób na walkę z rakiem", którą można bezpłatnie pobrać - tłumaczył ekspert. - Są tam kolejne kroki, które powinniśmy wdrożyć, albo elementy, z których należy zrezygnować, bo zadbać o swoje zdrowie i życie - mówił.

Posłuchaj
04:53 2020_06_26-12-45-15_NAUKA.mp3 Jakich zasad powinniśmy się trzymać każdego dnia, by uniknąć chorób nowotworowych? (Stacja Nauka/Czwórka)

Znajdujące się na pierwszych dwóch miejscach zalecenia dotyczą wyrobów tytoniowych. - Powinniśmy unikać dymu - wymieniał ekspert. - Chodzi nie tylko o palenie czynne, ale też o bierne, bo dym szkodzi także ludziom, którzy znajdują się w otoczeniu palaczy. Rocznie do kilku tysięcy osób umiera z powodu biernego palenia.

Czytaj także: 

Kolejnym punktem jest całkowita abstynencja alkoholowa. - Alkohol jest zdefiniowanym kancerogenem, należy więc ograniczać jego ilość. Zostało bezsprzecznie udowodnione, że zwiększa on ryzyko zachorowania i ma potencjał kancerogenny - mówił dr Paweł Koczkodaj. Na liście znalazły się też zalecenia dotyczące ruchu i aktywności fizycznej. – Ważne, by była ona regularna. To pozwoli ograniczyć problem nadwagi i otyłości, czyli drugiego, najważniejszego po paleniu wyrobów tytoniowych, czynnika występowania chorób nowotworowych - mówił gość Czwórki. - Otyłość i nadwaga zwiększają nie tylko ryzyko zachorowania na raka, ale też wielu innych chorób cywilizacyjnych.

W diecie największą uwagę należy zwracać na to, by była ona zróżnicowana. - Warto unikać produktów przetworzonych, mięsa smażonego. Urozmaicajmy ją jak największą ilością warzy, a wyłączmy z niej cukier, który też ma potencjał kancerogenny - przekonywał dr Paweł Koczkodaj.  

Audycja zrealizowana w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej, sfinansowana ze środków Ministerstwa Zdrowia.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Adriannna Janiszewska

Data emisji: 26.06.2017

Godzina emisji: 12:14

kd/kul