Czy włosy można przeziębić?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 17:00
Jesień i zima to okres, kiedy organizm atakowany jest przez chłód. Oprócz ochrony całego ciała, warto skupić się również na zadbaniu o włosy i skórę głowy, żeby ich nie przeziębić.
Czaszka jest dla głowy ochroną mechaniczną, zaś włosy termiczną
Czaszka jest dla głowy ochroną mechaniczną, zaś włosy termicznąFoto: ierdnall via Foter.com / CC BY-SA

Włos jest odporny, ale skóra głowy już nie

Z powodu niskich temperatur, wysokiej wilgotności powietrza na zewnątrz oraz sezonu grzewczego, łodyga włosa jest zwykle bardziej matowa, słaba i pusząca się. - Ale nie można jej przeziębić - uspokaja Anna Mackojć z Instytutu Trychologii. - Można natomiast wychłodzić dystalne części naszego ciała, czyli stopy, dłonie oraz głowę. 

Posłuchaj
03:37 [CZWORKA]Stacja Nauka 11 grudzień 2020 wlosy.mp3 Jak dbać o wlosy zimą? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Jak wygląda system karmienia włosa?

W skórze głowy są maleńkie naczynia włosowate, tak zwane kapilary. - Oplatają one meszek włosowy i dostarczają mu wszystkie substancje odżywcze z organizmu. To taki stystem karmienia włosów - śmieje się rozmówczyni Marty Hoppe. - Kiedy temperatura spada, kapilarki się obkurczają i zmniejsza się światło przewodu, a co za tym idzie ogranicza się transport "pożywienia". Włosy mogą stać się słabsze i kruche, z tendencją do wypadania - tumaczy. 

Sprawdź także:

Czapka - bez niej nie ruszaj się z domu

Dlatego podstawowym sposobem dbania zimą o włosy jest noszenie czapki. - I to jest mój apel do słuchaczy: zakładajcie czapki - mówi ekspertka. - W ten sposób unikiecie wychłodzenia skóry głowy oraz całego organizmu.

Czytaj także:

Jeśli chodzi o to jakie czapki są najbardziej przyjazne włosom - tutaj Anna Mackojć nie ma wątpliwości - chodzi o te z naturalnym składem. - Jeśli natomiast, ktoś w takiej czapce chciałby spędzić cały dzień, bo jest fanem nakryć głowy, to nie jest to najlepsze rozwiązanie. Czapka pełni funkcję termoregulacji organizmu i ma za zadanie chronić nas przed zimnem. Jeśli wchodzimy do ciepłego pomieszczenia i jesteśmy w nim dłużej,  to powinniśmy ją zdjąć - podsumowuje ekspertka z In.stytutu Trychologii

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Marta Hoppe

Data emisji: 11.12.2020

Godzina emisji: 12.24