Graj w tenisa, szybciej odbijesz piłeczkę w życiu

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2021 15:00
Pomaga w walce z depresją i ze zbędnymi kilogramami. Okazuje się też, że rozwija kompetencje społeczne, poprawia refleks, a w deblu uczy współpracy. To kolejny powód, żeby zacząć grać w tenisa.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: bezikus/Shutterstock.com

Tenis jest jednym z najbardziej wymagających psychologicznie sportów Jakub Załuski

Konsekwencja i odpowiedzialność

8 lutego na kortach w Melbourne rozpocznie się wielkoszlemowy turniej Australian Open. Z tej okazji United States Tennis Association podzieliło się najnowszymi badaniami na temat wpływu, jaki ma uprawianie tej dyscypliny na nasze życie codzienne. - Tenis to sport indywidualny. Na korcie jesteśmy tylko my i nasz przeciwnik - mówi Jakub Załuski, psycholog sportu. - To uczy brania odpowiedzialności za swoje decyzje oraz podejmowania wyzwań.

Posłuchaj
04:52 CZWORKA Stacja nauka tenis 03.02.2021.mp3 Psychologiczne zalety gry w tenisa (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Sprawdź
AOv_1200x660.jpg
Australian Open 2021 - serwis specjalny

Trening samoświadomości

Gra w tenisa pomaga wyznaczać sobie cele, a dzięki regularnym treningom rozwijać w sobie dyscyplinę i uczyć się, jak walczyć z błędami. - Konsekwencja w dążeniu do wygranej przekłada się na nasze działanie w życiu codziennym. Tenis uczy, jak radzić sobie ze stresem, także w trakcie wystąpień publicznych - przekonuje rozmówca Oliwii Krettek. - Sport nadaje się idealnie do rozwijania samoświadomości, dzięki niemu łatwiej radzimy sobie w sytuacjach kryzysowych i kiedy spotykają nas porażki.  

Zobacz także:

Posłuchaj
bieganie .jpg
"Ósmy kontynent". Biegiem przez świat w głąb umysłu

Szybkie odbijanie piłeczki

Jeśli gramy w parach, to zdobywamy również umiejętność do walki jeden na jeden, a tym samym rozwijamy zdolność rywalizowania w prawdziwym życiu oraz umiejętność współpracy. - Zaczynamy lepiej się komunikować, uzupełniać z innymi i szybciej reagować na różne sytuacje - dodaje Jakub Załuski. Dzięki treningom w różnych warunkach potrafimy walczyć z przeciwnościami i budujemy wytrwałość w dążeniu do celu.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 03.02.2021

Godzina emisji: 12.45