Orki - wyspecjalizowani zabójcy, niegroźni dla ludzi

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 15:06
Majestatyczne, czarno-białe orki są niezwykle inteligentnymi drapieżnikami mieszkającymi w oceanach, od tropików po zimne wody Arktyki. Są doskonałymi łowcami: ofiarę utopią lub stworzą zabójczą falę. 
Orki, zdjęcie ilustracyjne
Orki, zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/slowmotiongli

antarktyka 1200.jpg
Uważaj, co pierzesz. Czy pranie może zagrażać Arktyce?

Orki mogą być zagrożeniem dla niektórych waleni, gatunku do którego same należą. - Są to na pewno drapieżnicy szczytowi, czyli żadne inne zwierzęta im nie zagrażają - mówi Krzysztof Poznański, popularyzator nauki, autor kanału naukowo.tv. - Są w oceanach większe walenie niż orki, ale to one są na tyle wyspecjalizowane, że są na szczycie łańcucha pokarmowego. Polują na niektóre ryby, ale ich ofiarami są także żółwie morskie, kałamarnice, delfiny, foki, ptaki, a także duże wieloryby. Zdarzały się ataki orek na żarłacze białe - wymienia. 


Posłuchaj
03:42 czwórka stacja nauka 04.02.2021.mp3 O orkach i ich łowczych zwyczajach opowiada Krzysztof Poznański, popularyzator nauki, autor kanału naukowo.tv (Stacja Nauka/Czwórka)

Wspólne łowy 

To szerokie spektrum ofiar pokazuje, jak dobrymi i wyspecjalizowanymi łowczymi są orki. Nie bez znaczenia dla ich polowań są skomplikowane struktury społeczne, tworzą rodziny. Gdy dwie rodziny spotykają się, to odbywa się coś na wzór radosnego powitania starych przyjaciół. 

- Pojedyncza orka nie byłaby w stanie upolować płetwala błękitnego - mówi ekspert. - Orki zazwyczaj polują na matkę z młodym. Starają się oddzielić matkę od młodego i zatopić malca. Walenie musza oddychać powietrzem atmosferycznym, wiec jeżeli orki przytrzymają malca pod wodą to on się udusi - dodaje. - W przypadku polowań na rekiny przyjmują zupełnie inną taktykę. Starają się wypchnąć rekina jak najbliżej powierzchni wody i ogłuszyć go silnym ogonem - dodaje. 

Inną taktykę przyjmują przy spotkaniu z foką. Wspólnie wytwarzają tak silną falę, że ta spłukuje fokę z kry do wody. 

Czytaj także:

shutterstock jeż jesień pomoc 1200.jpg
Wszystko, co zawsze chciałeś wiedzieć o jeżach

Gdzie i ile?

Orki występują na całym świecie, choć nie spotkamy ich np. w Morzu Czerwonym czy Bałtyckim. Szacuje się, że na początku XXI wieku populacja orek wynosiła około 50 tysięcy osobników, teraz trochę wzrosła. - Orki reprezentowane są przez jeden gatunek, choć kiedyś było ich cztery - mówi rozmówca Czwórki. - Te zwierzęta osiągają 6-8 m długości, maksymalnie. Grzbiet mają czarny, a klatkę piersiową i boki - białe - dodaje. - Charakterystyczne są białe plamy od oczami orki, które często mylone są z narządem wzroku. Orki mają czarne oczy, trudne do zauważenia. 

Co ciekawe, orki nie polują na człowieka, są wobec niego przyjaźnie nastawione. Odnotowane przypadki śmierci ludzi przy spotkaniu z tym waleniem są najczęściej wynikami wypadku czy pomyłki zwierzęcia. 

Orki są symbolami wielu parków. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 04.02.2021

Godzina emisji: 12.45

pj