Innspace. Polscy naukowcy podbiją kosmos?

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2021 18:37
Fotograficy, prawnicy, architekci, graficy, robotycy, bioinżynierowie - grupa przyjaciół wspólnie tworzy kosmiczny projekt "nie z tej Ziemi", czyli Innspace. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/camilkuo
shutterstock Piotr Snigorski himalaje broad peak 1200.jpg
Szerpowie - piękni ludzie. Tragarze, przewodnicy, zdobywcy K2

Innspace to projekt stworzony przez studentów i absolwentów różnych uczelni w 15 miastach w całej Polsce. Dzięki swoim pomysłom, dotyczącym życia w kosmosie w przyszłości, wygrywają międzynarodowe konkursy. - Zrzeszamy architektów, programistów, a nawet lekarzy. Na co dzień zajmujemy się różnymi branżami, kosmos to nasza pasja "po godzinach" - opowiadała Justyna Pelc. - I mamy plan, by go zawojować.

Posłuchaj
05:28 Czwórka nauka kosmos 4.02.2021.mp3 Projekt Innspace - Polacy zbudują bazę na Marsie albo Księżycu? (Stacja Nauka/Czwórka) 

shutterstock_mózg iluzja 1200.jpg
Polipsychograf. "To dużo więcej niż papierowy test psychologiczny"

Jak podkreślała gość Czwórki, głównymi obiektami, którymi interesują się członkowie Innspace są Księżyc i Mars, czyli bliscy sąsiedzi Ziemi. - Zajmujemy się głównie zasiedlaniem przez człowieka innych planet, czyli projektowaniem baz zarówno na Księżycu, jak i Marsie - tłumaczyła. Jak podkreślała, wysyłanie ludzi w kosmos i znalezienie alternatywy dla Ziemi to już nie "gdybanie i science fiction", a po prostu "kwestia czasu". - Już dziś prowadzone są misje, m.in. przez NASA, zmierzające do wybudowania baz na Księżycu. Chiny również mocno eksplorują kosmos i mają program, który zakłada budowanie bazy na Księżycu w ciągu kilku lat - wyliczała.  

5G1200.jpg
Sieć 5G. Maszyny, które będą "myśleć" samodzielnie

Sprawdź także:

Autorzy Innspace planują także projektowanie bazy na Wenus. - To dość abstrakcyjne, bo tam panują dość niesprzyjające warunki. Na jej powierzchni temperatura dochodzi do ok. 400 stopni Celsjusza, a w powietrzu jest dużo siarki - wyliczała Justyna Pelc. - Zbudowanie tam baz będzie dużo trudniejsze niż realizacja takiego planu na Księżycu, ale to bardzo ciekawa perspektywa - tłumaczyła i zachęcała do wzięcia udziału w Innspace. Do projektu dołączyć mogą wszyscy, którzy interesują się kosmosem i nauką, a wykształcenie kierunkowe nie jest tu koniecznością. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Oliwia Krettek

Data emisji: 04.02.2021

Godzina emisji: 12.32

kd/kul

Czytaj także

Czwórka w Centrum Nauki Kopernik. Kiedy PW-Sat 2 znajdzie się na orbicie?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 15:20
PW-Sat 2 jest studenckim projektem edukacyjnym skonstruowanym przez studentów Politechniki Warszawskiej. - Jego system ma zapobiegać powstawaniu kosmicznych śmieci - komentował dziennikarz naukowy Mateusz Borkowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak zostać astronautą? Liczą się refleks i pojemne płuca

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2019 12:04
Tym razem Patryk Kuniszewicz wybrał się do Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, by w towarzystwie Mateusza Borkowicza sprawdzić, co trzeba zrobić, żeby zostać astronautą.
rozwiń zwiń