Czwórka w Centrum Nauki Kopernik. Kiedy PW-Sat 2 znajdzie się na orbicie?

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 15:20
PW-Sat 2 jest studenckim projektem edukacyjnym skonstruowanym przez studentów Politechniki Warszawskiej. - Jego system ma zapobiegać powstawaniu kosmicznych śmieci - komentował dziennikarz naukowy Mateusz Borkowicz.
Audio
  • Czwórka w Centrum Nauki Kopernik. Patrzymy w gwiazdy (Stacja nauka/Czwórka)
Dziennikarz Czwórki Patryk Kuniszewicz i Mateusz Borkowicz w Centrum Nauki Kopernik
Dziennikarz Czwórki Patryk Kuniszewicz i Mateusz Borkowicz w Centrum Nauki KopernikFoto: Patryk Kuniszewicz/Czwórka

Polski satelita wkrótce zostanie umieszczony na orbicie. Przeniesie go tam rakieta Falcon 9 wyprodukowana przez SpaceX. O projekcie opowiadał gość specjalny audycji: Ewelina Ryszawa, koordynator zespołu mechanicznego PW-Sat 2. 

- Część zespołu jest już w Los Angeles. Będą mieli okazję na żywo obejrzeć inauguracyjny lot. Czekamy na start, a ten będzie wyjątkowy. To drugi satelita skonstruowany przez Politechnikę Warszawską i czwarty polski satelita w kosmosie - mówiła inżynier.

Głównym celem PW-Sat 2 jest test żagla doorbitacyjnego. Struktury, która zwiększa powierzchnię satelity, co pozwala na szybsze sprowadzenie uszkodzonych urządzeń Ewelina Ryszawa

Kiedy PW-Sat 2 znajdzie się w kosmosie? Jak polskim naukowcom udało się znaleźć sposób na zapobieganie powstawania "kosmicznych śmieci"? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. W audycji odwiedziliśmy planetarium Centrum Nauki Kopernik po którym oprowadził nas dziennikarz naukowy i prowadzący cykl "Astrosapiens" w Czwórce Mateusz Borkowicz. Co w nim znaleźliśmy? Czym jest "projektor gwiazdowy" i "komora mgłowa"? Co zobaczymy na cyfrowej wizualizacji w planetarium czego na własne oczy nie dostrzeżemy na niebie? O tym w nagraniu audycji. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: Mateusz BorkowiczEwelina Ryszawa, koordynator zespołu mechanicznego PW-Sat 2.

Data emisji: 21.11.2018

Godzina emisji: 12.35

ac

Czytaj także

Kosmos. Ciemność, widzę ciemność!

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2016 14:03
- Wystarczy wznieść się kilkadziesiąt kilometrów ponad Ziemię - wtedy dotkniemy czerni kosmosu - mówi Mateusz Borkowicz z Planetarium Niebo Kopernika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmos w pigułce. Kiedy znajdziemy drugą Ziemię?

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2017 15:26
- Co chwilę dowiadujemy się o jakiejś planecie poza Układem Słonecznym. Jest ich już kilka tysięcy, jednak większość z nich to planety gazowe. Tam życia nie znajdziemy, ale warto zwrócić uwagę na ich księżyce - mówi w "Stacji Nauka" Mateusz Borkowicz, astronom z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wypuść dane na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2018 14:45
Z dnia na dzień zaczyna brakować miejsca na nowe informacje na Ziemi. Kinga Nowak z łódzkiego Shoot Capsule wie, gdzie umieścić alternatywny magazyn informacji. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

NASA odkryła piąty stan skupienia. Wykazała go najzimniejsza materia w kosmosie

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2018 16:10
Oprócz znanych czterech stanów skupienia: ciekłego, stałego, gazowego i plazmy postał piąty, stworzony w warunkach najniższej temperatury we wszechświecie.
rozwiń zwiń