Wiek biologiczny pokaże Ci, w jakiej kondycji jest Twój organizm

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2021 16:00
Dzięki najnowszym badaniom wiek biologiczny można nie tylko precyzyjnie zmierzyć, ale też spróbować się odmłodzić. - To jedyny aspekt naszego wieku, na który możemy wpłynąć i który możemy cofnąć - przekonuje Joanna Bensz, prezes Longevity Center. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Rachaphak

Określenie wieku biologicznego staje się istotnym elementem prewencji zdrowia Joanna Bensz

Wiek biologiczny ważniejszy od daty urodzenia

Wiek biologiczny ocenia stan "zużycia" naszego organizmu i z punktu widzenia medycyny ma większe znaczenie niż data urodzenia. - To precyzyjny parametr, który mówi nam o stanie poszczególnych organów oraz o poszczególnych aspektach tego, co wpływa na nasze zdrowie, zarówno fizyczne jaki i kognitywne - mówi gość Czwórki.

Posłuchaj
04:20 CZWORKA Stacja Nauka - wiek biologiczny 10.02.2021.mp3 Jak "zużywa się" organizm człowieka? (Stacja Nauka/Czwórka)

Zobacz
witaminy 1200 free
Witaminy zamiast skalpela. Co jeść, żeby dobrze wyglądać?

Jaką ekspresję mają geny?

Na wiek biologiczny wływają różne czynniki - na przykład środowisko, w którym przebywamy oraz to, w jaki sposób radzimy sobie ze stresem. - Naukowcy już od dłuższgo czasu badają wpływ jaki ma styl życia na ekspresję genów - wyjaśnia rozmówczyni Agaty Nowotnik. - Pojawił się także nowy termin "epigenetyka" określający dziedzinę nauki zajmującą się dziedzicznymi mechanizmami ekspresji genów, które nie są zależne od zmian w sekwencji DNA.

Sprawdź także:

Ponieważ wydłuża się średnia długość życia, powinniśmy zadbać o to, by optymalnie wykorzystać ten czas Joanna Bensz

Zrób test i sprawdź ile lat ma twój organizm

Zegary epigenetyczne to stworzone przez naukowców testy biochemiczne pozwalające na określenie wieku biologicznego pacjenta. Postęp procesu starzenia się organizmu określany jest w nich na podstawie miejsc i stopnia metylacji DNA w całym genomie. Dlatego jeśli chcemy sprawdzić, ile lat ma nasze ciało musimy sięgnąć znacznie głębiej niż do metryki urodzenia. - Testy na wiek biologiczny znajdziemy nawet w internecie, ale ich wynik podzieliłabym przez cztery. Niemniej jednak rozwiązanie go można potraktować jako pierwszy krok na drodze do ustalenia wieku naszego organizmu - przyznaje Joanna Bensz. 

Zobacz
joga 1200.jpg
Joga. "Intymne spotkanie z samym sobą"

Joga odmładza

Mając wynik testu na wiek biologiczny, możemy zastanowić się nad tym, jak go zmienić. Wiele badań wykazało, że osoby, których ciała są starsze niż to wynika z metryki, są bardziej narażone na przewlekłe schorzenia - od choroby wieńcowej po alzheimera - oraz przedwczesną śmierć.  Osoby, które medytują albo uprawiają jogę mają dużo niższy wiek biologiczny niż osoby, które nie uprawiają sportów albo nawet jeśli są bardzo aktywne, nie potrafią się relaksować i zarządzać stresem - podsumowuje gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Materiał przygotowała: Agata Nowotnik

Data emisji: 10.02.2021

Godzina emisji: 12.45

kul