Witamina C. Sięgnij po świeże owoce

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 15:29
Lato chyli się ku końcowi, ale jeszcze warto wykorzystać ten czas by jeść owoce, szczególnie te pełne witaminy C. Dietetyczka podkreśla, że w świeżych owocach jest jej najwięcej. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

shutterstock warzywa 1200.jpg
Polskie superfoods. Dlaczego warto sięgać po lokalną żywność?

- Owoce są jednym z najbogatszych źródeł witaminy C, a takie sezonowe, świeże zawierają jej najwięcej - mówi dietetyk Maja Krzyżanowska. - Witamina C jest wrażliwa na temperaturę i na światło, więc im dłużej owoce są przechowywane tym większe straty witaminy C. Jedzone w sezonie są świetną opcja na dostarczenie sobie tej witaminy - dodaje. 


Posłuchaj
04:30 czwórka stacja nauka 20.08.2021 wit c.mp3 Witamina C - jej właściwości i najlepsze źródła (Czwórka/Stacja Nauka)

 

Rozmówczyni Czwórki mrożone owoce poleca zostawić na zimowe miesiące, a teraz zajadać się świeżymi. - Mrożone owoce są ok, ale jednak w procesie mrożenia i przechowywania tracą od 20 do 60 procent witaminy C - wyjaśnia. - Jeśli chodzi o owoce, w których witaminy C jest najwięcej, to na podium są: dzika róża, acerola i rokitnik. Niezbyt często po nie sięgamy. Ale truskawki, porzeczki, kiwi, cytrusy, maliny również zawierają jej sporo - dodaje. 

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę C wynosi około 90 miligramów - taką ilość zapewni nam 1 kiwi, 1 pomarańcza, 150 gramów truskawek. 


zakupy mięso sklep etykieta 663 glowimages.jpg
Dieta "clean eating" podbija Stany, ale nie jest nowością

Sprawdź także:

Witamina C jest jedną z najważniejszych dla człowieka witamin. - Jest bardzo silnym przeciwutleniaczem, chroni przed wolnymi rodnikami, zmniejsza uszkodzenia komórek, które powstały w wyniku chorób i starzenia się. Wpływa na układ immunologiczny, stymuluje produkcję białych krwinek, pomaga komórkom odpornościowym, bierze udział w syntezie białek, wpływa na stan skóry, kości zębów, jamy ustnej, naczyń krwionośnych. Pozwala przyswajać żelazo. Chroni przed udarami, chorobami serca, cukrzycą, nadciśnieniem, alergiami - dodaje. 


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

ProwadziAgata Nowotnik

Data emisji: 20.08.2021

Godzina emisji: 12.24

pj