Polskie Radio
Section05
warzywa

Minister rolnictwa: ochrona klimatu jest ważna, ale bezpieczeństwo żywnościowe jest najważniejsze

- To jest rzecz do przemyślenia, co w Zielonym Ładzie jest dobrego, a co złego (…). Ochrona klimatu jest ważna, dbanie o środowisko jest ważne, ale bezpieczeństwo żywnościowe jest najważniejsze - powiedział w minister rolnictwa Robert Telus. W tym kontekście wskazał m.in., że unijna propozycja ograniczenia stosowania pestycydów o 50 proc. jest "niesprawiedliwa".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus żywność mięso hodowla zwierząt owoce warzywa POLSKA

Promocja żywności regionalnej w Niemczech. "Liczba etykiet jest obecnie niewyobrażalna"

Krajowi dostawcy obecnie sami mogą decydować, jakimi znakami chcą oznaczać czy promować swoje produkty. "Liczba regionalnych etykiet jest obecnie niewyobrażalna" - przyznaje Federalne Centrum Żywienia (BZfE). To odpowiedź na konsumencki trend w RFN. Okazuje się, że ponad połowa Niemców jest skłonna płacić wyższe ceny za żywność wyprodukowaną regionalnie.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy żywność regiony rolnictwo RFN konsument ceny żywności społeczeństwo ŚWIAT Europa rolnicy warzywa owoce

Większość Francuzów uważa, że kupowanie francuskiego towaru to sposób na wsparcie krajowych przedsiębiorstw

93 proc. Francuzów uważa, że kupowanie francuskiego towaru to sposób na wsparcie francuskich przedsiębiorstw, a tym samym gospodarki kraju - wynika z sondażu Opinionway z 2020 r. Odpowiadają na to francuskie sklepy promując lokalne produkty i oznaczając je np. napisami: "Smaki naszych regionów" czy "Nasze regiony mają talent".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Francja owoce warzywa żywność sklepy produkcja rolnictwo ŚWIAT społeczeństwo

Program "Lokalna półka". Rzecznik rządu: patriotyzm konsumencki będzie dużo łatwiejszy

Program "Lokalna półka" pozwoli na podejmowanie świadomych decyzji zakupowych. Na paragonach będzie można sprawdzić, z jakiego kraju pochodzi dany produkt. Patriotyzm konsumencki będzie dużo łatwiejszy - wskazał rzecznik rządu Piotr Müller.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Piotr Müller żywność owoce warzywa POLSKA ceny żywności rolnictwo konsument patriotyzm społeczeństwo wybory w Polsce PiS

"Propozycja wychodzi naprzeciw tego, czego chcą konsumenci". Wiceszef MAP o programie "Lokalna półka"

Propozycje programowe PiS wynikają z rozmów, które prowadzimy z Polakami; ta propozycja wychodzi naprzeciw tego, czego chcą konsumenci - powiedział wiceminister aktywów państwowych Andrzej Śliwka, odnosząc się do zaprezentowanego przez PiS programu "Lokalna półka".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo żywność ceny żywności POLSKA hodowla zwierząt owoce warzywa społeczeństwo Ministerstwo Aktywów Państwowych

Limity na pomidory w Hiszpanii, szalejące ceny ogórków w Niemczech. Ceny warzyw to nie tylko polski problem

W Wielkiej Brytanii w supermarketach wprowadzono limit trzech pomidorów na klienta. W Holandii można kupić maksymalnie dwie papryki. W Niemczech klienci skarżą się na ceny ogórków, z kolei w Hiszpanii rolnicy patrolują w nocy pola przed złodziejami owoców i warzyw. Na Słowacji głośno jest o "kryzysie cebulowym". To efekt niekorzystnej pogody i wysokich cen gazu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA warzywa rolnictwo infografika