Czy można "zamienić się w słup soli"?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2021 15:00
Przysłowie mówi, że z wrażenia można znieruchomieć jak słup soli. Sprawdzamy, co to może oznaczać w praktyce.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Krakenimages

Każdy z nas spotkał się z określeniem "zamienić się w słup soli". Odnosi się ono do postaci biblijnej żony Lota, która wraz z mężem i córkami miała być uratowana z zagłady Sodomy. Całą rodziną mieli otrzymać szansę ucieczki z miasta, ale pod jednym warunkiem - nie mogli się oglądać. Niestety ciekawość żony Lota była zbyt wielka i obejrzała się za siebie. Za karę została zamieniona w słup soli. Dzisiaj, gdy mówimy, że ktoś zamienił się w słup soli, mamy na myśli, że zastygł, znieruchomiał. Czy z medycznego punktu widzenia jest możliwe takie zjawisko?


Posłuchaj
05:01 Czwórka/ Stacja Nauka - słup soli 27.09.2021.mp3 Dr Piotr Ślifirczyk tłumaczy o reakcjach neurologicznych (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Każdemu z nas zdarzają się chwile, w których czujemy się "jak zamurowani", nie jesteśmy w stanie się ruszyć. - Taki fizjologiczny odruch może pojawiać się w sytuacji dużego stresu. Możemy tak reagować np. na nową informację lub na otaczające nas zdarzenia - mówi neurolog Piotr Ślifirczyk. - Jest to odruch obronny, który każe wyczekiwać na to, co się będzie za chwilę działo, pozbierać myśli i przygotować się na dalszy przebieg sytuacji. U zdrowej osoby to są naprawdę "chwile". Nie powinny trwać dłużej niż 3 sekundy.


kaligrafia 1200.jpg
Szukasz wyciszenia? Spróbuj kaligrafii

Zobacz także: 

Powinno nas jednak zaniepokoić, gdy objawy występują dłużej. Jak mówi lekarz, w medycynie wyróznia się takie zaburzenie poznawcze jak osłupienie, czyli stupor. - Polega to na tym, że pacjent przestaje reagować na bodźce zewnętrzne, pozostaje w bezruchu, nie reaguje i nie odpowiada - tłumaczy Piotr Ślifirczyk. - Jest to choroba, do której może dojść przy wielu schorzeniach. Są sytuacje, gdy pacjenci w takim zamrożeniu potrafią zostać przez godziny, czy nawet dni. Wtedy jest to objaw niepokojący, wskazujący na podłoże chorobowe.

Do takich zaburzeń może dochodzić przy chorobach układu nerwowego, chorobach mózgu, mogą pojawiać się przy zaburzeniach psychicznych, zaburzeniach depresyjnych czy schizofrenii. Każdy taki objaw powinien nas zaniepokoić, gdy trwa za długo. Wtedy należy skontaktować się z lekarzem.
W życiu codziennym czasem pojawiają się sytuacje, kiedy na chwilę zapominamy słów - może być to związane ze zmęczeniem i stresem. Jeśli występuje sporadycznie, to - jak zapewnia rozmówca Weroniki Puszkar - nie powinno budzić naszego niepokoju.  

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 27.09.2017

Godzina emisji: 12.47

aw