Aplikacja ostrzeże przed wejściem na pasy. Pomoże pieszym?

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2022 15:23
Pojawiła się apka "Stop-Fon. Rozejrzyj się i żyj", która wyłączy muzykę bądź film w smartfonie przed naszym wejściem na zebrę. Czy to pomoże w zwiększeniu bezpieczeństwa pieszych na pasach?
Używanie smartfona na ulicy może być niebezpieczne
Używanie smartfona na ulicy może być niebezpieczneFoto: Sherra/Shutterstock.com
  • Nieuwaga pieszych na pasach to jedna z częstszych przyczyn wypadków drogowych
  • Aplikacja pomoże pieszym skoncentrować się przed wejściem na pasy
  • Darmową aplikację dla pieszych stworzyli uczniowie z Górnego Śląska wraz z nauczycielem

Nawet 800 pieszych ginie rocznie w ok. 7 tys. wypadków drogowych - wynika z danych Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa ruchu Drogowego. Jedną z przyczyn jest nieuwaga osób wchodzących na pasy.

Przejścia dla pieszych - szczególnie te słabo widoczne, przy których nie znajduje się sygnalizacja świetlna - to miejsca, w których należy zachować szczególną ostrożność. Jak się okazuje, wielu młodych ludzi wchodzi na zebrę, zerkając równocześnie w wyświetlacz telefonu, zamiast rozglądać się dookoła i sprawdzać, czy nie nadjeżdża samochód. To przyczynia się do powstania niebezpiecznych sytuacji.

Problem dostrzegli Daria Durkowska i Jakub Marchewka, uczniowie Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju, którzy wraz ze swoim nauczycielem Krzysztofem Smyczkiem stworzyli specjalną aplikację, mającą przypominać nam o konieczności zachowania koncentracji przed wejściem na pasy. - Często mi się zdarza w drodze do szkoły nie zauważyć, że zbliżam się do przejścia dla pieszych. Gdy testowałam aplikację, dostawałam powiadomienie, że muszę się obligatoryjnie zatrzymać - opowiadała uczennica. 

Aplikacja, którą pobieramy na smartfona, dzięki technologii bluetooth łączy się z czujnikami zamontowanymi na przejściu dla pieszych. Urządzenie składa się z dwóch elementów. - Mamy urządzenie elektroniczne zasilane baterią, zainstalowane na przejściu dla pieszych, oraz aplikację w smartfonach. Jeśli czujnik znajdzie się w zasięgu naszego smartfona, aplikacja zaczyna działać, uaktywnia napis "Rozejrzyj się i żyj" - opowiadał nauczyciel. - Dodatkowo, jeśli akurat rozmawiamy, rozmowa zostanie wyciszona, muzyka, której słuchamy także - wyliczał Krzysztof Smyczek. 

Posłuchaj
05:14 _PR4_AAC 2022_01_10-12-40-41.mp3 Aplikacja wyciszy smartfona przed wejściem na pasy - pomoże pieszym? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Po wyjściu z zasięgu sygnalizacji aplikacja usypia się i działa w tle, a my powracamy do normalnego funkcjonowania naszego smartfona. Czujniki sprzężone z aplikacją pojawiają się na coraz większej liczbie przejść dla pieszych na terenie miast w całej Polsce.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Adrianna Janiszewska

Materiał przygotował: Weronika Puszkar

Data emisji: 10.01.2022

Godzina emisji: 12.23

kd