Fuzja jądrowa - słońce pod kontrolą, czyli przyszłość energetyki

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2022 18:40
Badacze z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy w Warszawie we współpracy z brytyjskimi naukowcami uzyskali rekordowy wynik, badając możliwości energetyczne fuzji jądrowej. Czy to przyszłość polskiej energetyki?
Czym jest fuzja jądrowa?
Czym jest fuzja jądrowa?Foto: shutterstock.com/Aphelleon

Fuzja jądrowa to proces, który ma zostać wykorzystany, by móc osiągnąć tanią, bezpieczną i neutralną dla środowiska energię. Jak podkreślała dr hab. Agata Chomiczewska z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy, fuzja jądrowa nazywana jest także syntezą jądrową, a proces ten zachodzi w ekstremalnie wysokich temperaturach. - Polega na łączeniu się jąder lekkich atomów, by stworzyć jądro cięższego atomu, uwalniając przy tym ogromne ilości energii. Wysoka temperatura potrzebna jest po to, by atomy mogły przezwyciężyć elektrostatyczne odpychanie - tłumaczyła gość Czwórki.

Fuzja to proces odwrotny do rozszczepiania. - Rozszczepianie to proces wykorzystywany w znanych elektrowniach jądrowych. Synteza jądrowa zachodzi w Słońcu i innych gwiazdach, i jest źródłem światła i ciepła - podkreślała ekspert. - W warunkach ziemskich idealnym paliwem do tej syntezy jest mieszanka ciężkich izotopów wodoru - deuteru i trytu. Ich synteza zachodzi w temperaturze 150 mln stopni Celsjusza, czyli dziesięć razy wyższej niż we wnętrzu Słońca, dlatego na Ziemi potrzebne są odpowiednie urządzenia - tłumaczyła. - W wyniku łączenia deuteru i trytu powstaje jądro helu i neutrony. 

Jak tłumaczyła, w przyszłości ta energia będzie wykorzystywana do podgrzewania wody. - Para wodna będzie napędzała turbiny, a te będą produkowały prąd elektryczny - mówiła dr hab. Agata Chomiczewska. - Mamy więc niewyczerpane źródło paliwa trytu i deuteru. Tryt nie występuje powszechnie w dużych ilościach na Ziemi, więc będzie wytwarzany z litu wewnątrz reaktora tremojądrowego - ten pierwiastek może być pozyskiwany z solanek i glin, są także złoża litu w Ameryce Południowej. Natomiast deuter występuje obficie w wodzie morskiej - wyliczała gość Czwórki. - Oczekuje się, że złoża litu i deuteru zapewnią wystarczającą ilość paliwa dla elektrowni na dziesiątki tysięcy lat, dlatego w przypadku fuzji mówimy o niewyczerpalnym i ogólnodostępnym źródle energii.

Posłuchaj
05:44 _PR4_AAC 2022_03_31-12-35-48.mp3 O fuzji jądrowej opowiada dr hab. Agata Chomiczewska (Stacja Nauka/Czwórka)

Zobacz także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Weronika Puszkar

Materiał: Maciej Rugała

Data emisji: 31.03.2021

Godzina emisji: 12.47

***
dr hab. Agata Chomiczewska z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy