Matura 2021. Fizyka - praktyczne kompendium wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2021 16:03
- Nie ma szans w miesiąc przygotować się do matury z fizyki od podstaw, ale z całą pewnością ucząc się regularnie i wydajnie przez ten czas można poprawić swój wynik nawet o 30 procent - przekonywał popularyzator nauki Bartłomiej Łukaszewski. Jak to zrobić? 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Ezume Image/shutterstock.com

matematyka 1200.jpg
Matura z matematyki. Czy powinna być obowiązkowa?

Jak tłumaczył ekspert, najważniejszy jest właściwy podręcznik. - Warto kupić dwa o podobnym poziomie trudności i wybrać jeden, który będzie naszą główną "bazą wiedzy". Jeśli jednak któreś z opisanych tam zagadnień do nas nie trafi, zawsze będziemy mogli skorzystać w drugiej książki. Tam będzie z pewnością to samo zagadnienie opisane na innych przykładach i innym językiem, który - być może - lepiej przyswoimy - mówił Bartłomiej Łukaszewski, kanał "Chwila dla debila".

Posłuchaj
03:53 Matura z fizyki - jak się przygotować do niej w jeden miesiąc.mp3 Matura z fizyki - jak się przygotować do niej w jeden miesiąc? (Stacja Nauka/Czwórka)

pixabay notes matematyka książka 1200.jpg
Matematyka na maturze. Zadanie na dowodzenie

Jak podkreślał ekspert, fizyka na poziomie maturalnym to jednak przede wszystkim rozwiązywanie zagadnień teoretycznych w praktyce. - Dlatego trzeba liczyć tak dużo jak tylko się da, ale robić to z głową. Porównałbym to do ćwiczeń na siłowni. Jeśli napotykamy na zagadnienie, z którym sobie nie radzimy, odłóżmy je na potem, kiedy będziemy silniejsi i trenujmy inne mięśnie, czyli w tym przypadku - zagadnienia fizyczne - mówił Bartłomiej Łukaszewski.

Czytaj także: 

Jak tłumaczył ekspert, w fizyce, podobnie jak w przypadku innych nauk ścisłych, najważniejsze jest uważne czytanie treści zadań. - Nawet pytania w kolejnych podpunktach potrafią rzucić nam światło na całe zagadnienie - podkreślał. - Po rozwiązaniu zadania zastanówmy się także nad wynikiem i nad tym, czy nie jest on absurdalny. To sposób na wykrycie ewentualnych błędów. 

***

W ubiegłym roku materiały do matury z języka angielskiego powtarzaliśmy m.in. w audycji Stacja Nauka, a przygotowywał je Maciej Wójcik. 

kd

Czytaj także

Fakty i mity dotyczące mikrofalówki

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 14:49
Mikrofalówka potrafi zdziałać cuda: szybko odgrzać jedzenie, przygotować popcorn, a nawet... zainspirować. Czy mikrofale rzeczywiście nam szkodzą?
rozwiń zwiń