Jak powstają burze i które są najbardziej niebezpieczne?

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2022 19:01
- Prognozowanie, gdzie i kiedy pojawi się burza, to proces żmudny i wymagający specjalistycznej wiedzy. Żeby powstało to zjawisko, powietrze musi być bardzo wilgotne i ciepłe - tłumaczył Piotr Żurowski ze stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz.
Burza
BurzaFoto: Patryk Kosmider/Shutterstock

Przyjmuje się, że w Polsce występuje 25 dni burzowych w roku na terenach południowo-zachodnich, oraz 20 w pozostałych regionach kraju. Jak się okazuje, burze występują w określonych warunkach atmosferycznych. - Musi występować energia potencjalno-konwekcyjna, która pokaże nam burzę już na prognozach - mówił Piotr Żurowski ze stowarzyszenia Polscy Łowcy Burz. - Są także burze tzw. wewnątrzmasowe, które nie wymagają ciepłego i wilgotnego powietrza.

Najbardziej niebezpieczne są tzw. superkomórki burzowe. - Występują one najczęściej w Ameryce Północnej, na terenie Stanów Zjednoczonych i to one generują silne tornada - opowiadał ekspert. - W Polsce także mogą występować, są jednak znacznie rzadsze. Charakteryzują się silnymi opadami, np. gradu, a także porywistym wiatrem. Na radarze te superkomórki burzowe mają inną trajektorię niż pozostałe typy burz - podkreślał.

Sezon burzowy w Polsce oficjalnie trwa od początku kwietnia aż do końca września. - Występują u nas różne typy burz. Bywa tak, że dochodzi do wznoszenia ciepłego powietrza i tworzenia chmur burzowych, ale w ciągu kilku, kilkunastu godzin się one przemieszczają - tłumaczył gość Czwórki. 

Posłuchaj
04:30 _PR4_AAC 2022_06_13-12-41-29.mp3 Jak powstają burze i które są najbardziej niebezpieczne? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Jak podkreślał, prognozowanie burz to praca żmudna, czasochłonna i wymagająca specjalistycznej wiedzy. - Należy przejrzeć wszelkie tzw. modele numeryczne i prognostyczne, mapy synoptyczne - z zaznaczeniem frontów. Sprawdzić, z jakich kierunków napływają masy powietrza, a potem wszystko to przeanalizować - opowiadał. - Niezwykle przydatne w tej pracy są m.in. zdjęcia satelitarne, detektory, a także dane radarowe, czyli pokazujące natężenie opadów deszczu nad danym obszarem - mówił ekspert.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Ada Janiszewska

Materiał: Marta Zinkiewicz

Data emisji: 13.06.2021

Godzina emisji: 12.45

kd