Studenci z Poznania lepsi niż Google i Microsoft

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 09:20
Studenci z Poznania zwyciężyli w konkursie General MT Shared Task. Zadanie naukowców polegało na stworzeniu jak najlepszego translatora, będącego w stanie tłumaczyć teksty z różnych dziedzin.
Doktoranci i magistranci Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - laureaci konkursu General MT Shared.
Doktoranci i magistranci Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - laureaci konkursu General MT Shared.Foto: mat. promocyjne/ UAM

Najważniejszy na świecie konkurs z dziedziny tłumaczenia automatycznego odbył się w ramach konferencji Workshop for Machine Translation 2022. Doktoranci i magistranci Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zajęli dwa pierwsze miejsca. - W tym roku głównymi dziedzinami konkursu były: newsy, social media, konwersacje ludzkie (np. czat) oraz e-commerce - wyjaśnia Artur Nowakowski, który kierował zespołem. - Wzięliśmy udział w kierunkach tłumaczenia czeski-ukraiński oraz ukraiński-czeski. 

W gronie laureatów znaleźli się Artur Nowakowski, Gabriela Pałka, Kamil Guttmann i Mikołaj Pokrywka. - Organizatorzy Workshop for Machine Translation 2022 co roku udostępniają uczestnikom różne zadania i proszą o stworzenie nowego translatora w dwóch kategoriach: z wykorzystaniem danych przekazanych przez organizatorów albo z wykorzystaniem wszystkich danych, które znajdzie się w internecie - tłumaczy Mikołaj Pokrywka, magistrant UAM. - My wzięliśmy udział tylko w pierwszej kategorii. Wykorzystaliśmy tylko dane udostępnione przez organizatorów konkursu, w przeciwieństwie do systemów, które mogły wykorzystywać dowolne zasoby, co zazwyczaj prowadzi do uzyskania znacznie lepszej jakości tłumaczenia.

Stworzenie takiego translatora jest czasochłonne i "zasobożerne". Giganci w tej branży dysponują odpowiednim sprzętem, studenci z Poznania nie mają takich możliwości. - Dlatego zdecydowaliśmy się na języki czeski i ukraiński, bo tych danych jest mniej w internecie - wyjaśnia rozmówca Oliwii Krettek.

Sprawdź także:

Polscy naukowcy pokonali takich konkurentów jak Google, Microsoft, Yandex czy Amazon, a także zespoły z Uniwersytetu Karola (Charles University) w Pradze, Huawei oraz INRIA (French National Institute for Research in Digital Science and Technology). - Nasz translator jest modelem eksperymentalnym, ale będziemy pracować nad jego udoskonaleniem. Zwłaszcza że w perspektywie mamy grudniowy wyjazd do Abu Dhabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, gdzie odbędzie się konferencja podsumowująca wyniki tegorocznych warsztatów.

Posłuchaj
03:39 CZWÓRKA Stacja Nauka - tlumacz 31.08.2022.mp3 "General MT Shared Task" - wielki sukces młodych naukowców z Poznania (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Mikołaj Pokrywka (magistrant Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, jeden z laureatów konkursu General MT Shared Task)

Data emisji: 31.08.2022

Godzina emisji: 12.15

kul