Aplikacja oceni nasz wiek biologiczny. "Najskuteczniej odmładza sport"

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2023 17:47
- Największy wpływ na wiek biologiczny ma codzienna aktywność fizyczna - mówił Łukasz Osowski, współtwórca aplikacji mającej szacować m.in. przewidywaną długość naszego życia. 
Z pomiarów parametrów organizmów sportowców wynika, że ich serca starzeją się wolniej niż przeciętnego Kowalskiego
Z pomiarów parametrów organizmów sportowców wynika, że ich serca starzeją się wolniej niż "przeciętnego Kowalskiego"Foto: Africa Studio/Shutterstock.com

Łukasz Osowski był współtwórcą syntezatora mowy Ivona, a teraz wraz z zespołem badaczy uruchomił aplikację Vika Life, która ma przyczyniać się do poprawy naszego zdrowia i samopoczucia poprzez szczegółowe kontrolowanie stylu życia. Pozwala ona oszacować naszą kondycję na podstawie informacji o przebytych chorobach, sposobie odżywiania się, długości snu i aktywności fizycznej. - Ruch, spanie i dieta to trzy kluczowe czynniki dla zdrowia i długości życia. Warto pracować nad nimi jednocześnie - mówił Łukasz Osowski. - Przeciętny Polak jest w stanie dzięki dbaniu o siebie wydłużyć swoje życie nawet o 10 lat - podkreślał. 

Zanim aplikacja oceni nasz stan zdrowia, musimy podać szereg szczegółowych informacji, m.in. wagę, wiek, powiedzieć, co jemy, jak często się odżywiamy, jak długo śpimy i jaki jest poziom naszej aktywności fizycznej. - Apka szacuje wiek biologiczny użytkownika i podaje mu wynik, a potem monitoruje jego aktywność i z czasem odświeża dane. Jeśli Vika wykryje zwiększoną aktywność fizyczną, gratuluje użytkownikowi. To ważne, bo ta funkcja działa jak nagrody w grach. Buduje pewność siebie i motywuje do dalszej aktywności - mówił gość Czwórki. 

W aplikacji otrzymamy tzw. ścieżki zdrowych nawyków. - To codzienne zadania z zakresu aktywności fizycznej, z czasem są one coraz trudniejsze. Wskakujemy dzięki nim na coraz wyższe poziomy. W ten sposób budujemy przyzwyczajenia, a efekty tych działań widać już po kilku tygodniach - opowiadał. 

Posłuchaj
12:45 apka_PR4_AAC 2023_01_09-12-30-00.mp3 O aplikacji Vika Life opowiada Łukasz Osowski (Stacja Nauka/Czwórka) 

Sprawdź także:

Nad aplikacją pracował zespół lekarzy, badaczy, programistów, designerów, trenerów i dietetyków. Vika jest kompatybilna z urządzeniami mierzącymi nasze tętno czy wydajność produkowanych przez inne firmy. - Razem stworzyliśmy model, który pozwala oszacować, w jakim stanie zdrowia są Polacy i jak dużo każdy z nas może zyskać, zmieniając swój styl życia - podkreślał. Badacze dysponowali badaniami na temat historii życia i zdrowia ponad 550 tysięcy ludzi. - Dzięki temu mogliśmy zauważyć konkretne zmiany, na przykład to, ile zyskuje się, jedząc regularnie bądź wypijając o jedną szklankę wody więcej niż dotychczas czy ruszając się o jedną minutę dłużej niż zwykle - mówił gość Czwórki. Jak wyliczał, z apki korzysta już kilkanaście tysięcy naszych rodaków. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzenie: Oliwia Krettek

Gość: Łukasz Osowski

Data emisji: 09.01.2023

Godzina emisji: 12.30

kd/kor