Drewniane ucho - naturalna sala koncertowa. Studenci-projektanci nagrodzeni

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2023 13:55
Studenci Politechniki Wrocławskiej zaprojektowali "Drewniane ucho" - specjalny pawilon, by usłyszeć przyrodę, dźwięki natury w mieście. Zajęli drugie miejsce w konkursie "Design Wood Challenge". 
Warto wsłuchać się w przyrodę
Warto wsłuchać się w przyrodęFoto: shutterstock/Antonio Guillem

Jedni widzą miasta jako skupiska szklanych budowli, asfaltowych dróg i betonowych placów. Inni szukają w nich miejsc wyciszenia, parków, zielonych skwerów, stawiają na kontakt z przyrodą. Wrocławscy studenci, Alicja Anioł, Jakub Polański i Błażej Błażejewski, zdając sobie sprawę, jak utrudnione jest obcowanie z naturą w mieście, stworzyli specjalny pawilon, by odbiór natury był ciekawszy, intensywniejszy, lepszy. Ich projekt "Drewniane ucho" otrzymał drugą nagrodę w konkursie "Design Wood Challenge - Projekt koncepcyjny aktywatora społecznego w technologii drewnianej".

- We Wrocławiu nie trudno o kontakt z przyrodą, parków, skwerów, terenów zielonych jest tu sporo. Tam możemy szukać dźwięków natury, jednak często są one zanieczyszczone dźwiękami miasta, okolicznego ruchu ulicznego - zauważą Alicja Anioł, współautorka "Drewnianego ucha". - W naszym projekcie skupiliśmy się na dźwiękach ptaków, szumie drzew, chcieliśmy je wzmocnić - dodaje Jakub Polański. 

Pawilon opracowany przez studentów to parterowy budynek-altana, w której najważniejszą częścią jest dach o kształcie lejka. Działa on jak naturalny kondensator dźwięków, dzięki czemu stojąc przy ziemi można przysłuchiwać się naturalnym odgłosom przyrody: szumowi wiatru i liści, śpiewom ptaków czy skrzypieniu drewna nawet w sytuacji osłabionego słuchu. - Nasz pawilon kształtem nie przypomina ucha, ale funkcją owszem - wyjaśnia Błażej Błażejewski. 


Posłuchaj
10:45 czwórka stacja nauka 03.02.2023.mp3 Jak działa "Drewniane ucho", jak usłyszeć naturę w mieście? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Swój pomysł studenci kierowali do osób starszych. Uwzględnili w nim miejsca do siedzenia w różnych punktach pawilonu. Odwiedzający sam może odnaleźć najlepszy dla siebie punkt do wsłuchania się w naturę, taki, w którym nasilenie dźwięku będzie dla niego odpowiednie. 

- Dziś chcielibyśmy, by pawilon został zbudowany. Tworząc go pragnęliśmy, by był uniwersalny, by mógł stanąć w każdym parku, na każdym skwerze - zdradzają studenci. - "Drewniane ucho" musi być usytuowane pod drzewem, by lej znajdujący się na dachu zbierał jego odgłosy, wzmacniał je i rozprowadzał po parterze pawilonu - dodają.

Dodatkowo pawilon wrocławskich studentów może być miejscem integracji lokalnej społeczności, miejscem, w którym można umówić się na przyrodnicze koncerty. - W "Drewnianym uchu" repertuar jest różny, w zależności od tego, co serwuje nam przyroda. Chcieliśmy, by była to naturalna sala koncertowa. Jej wykorzystanie można połączyć z obserwacjami ornitologicznymi - podpowiadają goście Czwórki. 

W konkursie "Design Wood Challenge" jury doceniło projekt za "stworzenie inspirowanej naturą formy pawilonu oraz zwrócenie uwagi na oddziaływanie architektury na wszystkie zmysły człowieka. (…) Jury doceniło ideę wykorzystania formy architektonicznej do wzmocnienia wrażeń słuchowych oraz przeprowadzone przez autorów poszukiwania kształtu, który będzie odpowiadał założonej w koncepcji funkcji. (…)".


***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzenie: Weronika Puszkar

Goście: Alicja Anioł, Jakub Polański i Błażej Błażejewski (studenci architektury na Politechnice Wrocławskiej)

Data emisji: 03.02.2023

Godzina emisji: 12.21

pj

Czytaj także

Polibas - bidegradowany plastik. Zakop go, zapomnij i niech zasila rośliny

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2023 14:55
Od lat nie umiemy zrezygnować z plastiku. Arkadiusz Pawlik, student inżynierii materiałowej, zdecydował, że w tej sytuacji powinniśmy go oswoić, tak by działał z korzyścią dla nas i środowiska. Tak powstał polibas - biodegradowalny plastik. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak nie utonąć w morzu ciuchów?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 18:30
Nowy ciuch w szafie sprawia, że wyrzucamy inny, często będący jeszcze w bardzo dobrym stanie. Robimy to wszyscy, na całym świecie. W 2022 roku przeciętny Europejczyk kupił 26 kg ubrań, wyrzucił - 11 kg.
rozwiń zwiń