Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
Audio
  • "Kończą nam się zasoby . Wszyscy musimy wybrać nową drogę" (Czat Czwórki)
Birmingham, 13 lipca 2019. Akcja prostetacyjna Fight Fast Fashion
Birmingham, 13 lipca 2019. Akcja prostetacyjna "Fight Fast Fashion" Foto: shaotft/Shutterstock.com

Nie wszystkie syntetyczne materiały są szkodliwe dla środowiska. Naszym problemem jest nadmiar tych produktów Katarzyna Karpa-Świderek

W Polsce dane są niekompletne, ale szacuje się, że każdego roku powstaje 2,5 miliona ton odpadów tekstylnych. Połowa z tego wciąż nadaje się do użytku. Marnowanie odzieży staje się jednym z największych zagrożeń dla planety. Koszty jej produkcji dla środowiska są ogromne - zużywa się hektolitry wody, stosuje środki chemiczne. To sprawia, że firmy odzieżowe zaczynają zmieniać swoją politykę.

Marki muszą się zmieniać, bo tego wymagają młodzi klienci. Największe koncerny zatrudniają specjalistów od circular economy i ekspertów od wpływu produkcji na środowisko Agata Krysiak 

- Przypinanie do wszystkiego metki z napisem "eko" to nie jest dobra droga. Musimy zastanowić się, jak transformować wszystkie branże, by były w jak najmniejszym stopniu szkodliwe dla środowiska - mówiła działaczka ekologiczna. I choć powinniśmy wpływać na zmianę zachowań konsumenckich, to nie chodzi tu o to, by zachęcać ludzi do bojkotowania branży. - Nie wyobrażam sobie, że mielibyśmy namawiać ludzi do zaprzestania kupowania ubrań, bo są nam one potrzebne - dodawała.

Przeczytaj też: Fast fashion jak skłonność do picia? O zakupowym zbieractwie >>>

Jakie działania powinniśmy podjąć? Przede wszystkim opracować jasną i faktycznie korzystną dla środowiska strategię. 

sklep moda ubrania wystawa 1200 .jpg
Recykling w modzie. Mniej znaczy kreatywniej

- Cała dyskusja wokół tematu rozpoczęła się stosunkowo niedawno. Musimy dać tej branży czas, by zdołała tę produkcję przekształcić - komentowała Agata Krysiak z Ammalfi Fashion. - Naukowcy ciągle prowadzą badania nad materiałami, które zastąpią te najbardziej szkodliwe. - Marki odzieżowe stają się coraz bardziej odpowiedzialne społeczne, bo tego wymagają młodzi klienci. Te, które się nie dostosują, są skazane na porażkę.

Jakie wyzwania stoją przed przemysłem modowym w związku ze zmianą klimatu? Moda stała się eko czy na eko zapanowała moda? O tym w nagraniu rozmowy. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: Agata Krysiak (Ammalfi Fashion), Katarzyna Karpa-Świderek (WWF Polska)

Data emisji: 10.12.2019

Godzina emisji: 15.08

ac/pj

Czytaj także

Recykling. Jak urządzić piękny świat ze śmieci?

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2018 09:00
Biżuteria z potłuczony naczyń, foremki do pierników z puszki aluminiowej, lunchbox z opakowania po mleku. To tylko niektóre pomysły na to, jak można wykorzystać odpadki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Torebkowa moda ze śląskich seconhandów

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2018 12:17
- Zajmujemy się modą, chcemy robić modę, ale staramy sie żyć dość świadomie i nasze wybory konsumpcyjne są przemyślane - mówią zgodnie Anna Hora i Kasia Stalicka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pozbyć się elektromieści w sposób bezpieczny dla środowiska?

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2019 19:23
50 milionów ton elektroodpadów – tyle wyprodukowaliśmy ich w roku 2018. Można to przełożyć na 4,5 tysięcy wież Eiffla. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Recykling w modzie. Mniej znaczy kreatywniej

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 20:11
Jedna z największych marek kojarzonych z fast fashion zadeklarowała, że do 2030 roku do produkcji swoich ubrań będzie wykorzystywać wyłącznie produkty z recyklingu i materiałów przyjaznych środowisku, coraz więcej marek oferuje zniżki w zamian za ubrania, które zostaną oddane do ponownego przetworzenia. Czy te zmiany, to początek rewolucji?
rozwiń zwiń
Czytaj także

#plasticfromplants. Czym jest biodegradowalny plastik?

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2019 18:52
Według danych ONZ 90 procent zanieczyszczeń znajdujących się w oceanach to tworzywa sztuczne. W ogromnych ilościach pochłaniają je zwierzęta morskie, coraz częściej - pod postacią mikrowłókien - trafiają na nasz talerz. Odpowiedzią na jednorazówki ma być bioplastik.
rozwiń zwiń