Polskie Radio
Section05
planeta

Księżyc, który zamienił planetę w karzełka. Charon, Pluton i kosmiczne przypadki

Na kilku teleskopowych zdjęciach Plutona z lat 1965-1978, oznaczonych w archiwum jako fotografie "z defektem", widać dziwne wybrzuszenie na powierzchni planety. Dzięki niemu właśnie odkryto księżyc, którego nikt nie szukał, a który wprowadził spore zamieszanie we współczesnej astronomii.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA astronomia Pluton USA Arizona odkrywcy obserwacje układ słoneczny kosmos sonda planety księżyc

Sprzątanie świata wcale nie musi być potrzebne. Co zrobić, aby tego nie robić?

Chociaż sprzątanie towarzyszy nam na co dzień, to i tak nie lubimy tego robić. A jak stwierdził gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom cały sekret tkwi w tym, abyśmy nie musieli tego robić, a nauczyli się żyć i postępować tak aby porządek w domu i na świecie był naszym nawykiem. O ekologicznych pomysłach na życie w uporządkowanym świecie rozmawialiśmy dziś w Dniu Ziemi, ze Sławkiem Brzózkiem, ekspertem ekologicznym. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ historie problemy społeczne ekologia Ziemia

TYLKO U NAS "To uzależniające". Polka jeździ po świecie i podziwia zaćmienia Słońca. W tym roku będą aż dwa

- Gdy raz się zobaczy na własne oczy koronę słoneczną i doświadczy dramaturgii tego zjawiska, człowiek ma ochotę zobaczyć je jeszcze raz, i jeszcze raz - mówi portalowi PolskieRadio24.pl Anna Pisarska, która 8 kwietnia zamierza podziwiać w USA już szóste w swoim życiu całkowite zaćmienie. O tym, jak wyjątkowe jest to zjawisko, rozmawiamy też z astronomem.
Zobacz więcej na temat:  zaćmienie słońca USA podróże ŚWIAT słońce Ameryka NAUKA

"Astronauci". "Gruby pan" zamawia u Lema lot w kosmos

– Kiedy pisałem tę powieść, nie wierzyłem, że loty kosmiczne staną się rzeczywistością jeszcze za mojego życia. Pisałem bajkę, fantazjowałem na temat czegoś, co może się zdarzyć za sto lub za pięćdziesiąt lat – mówił o "Astronautach" Stanisław Lem w 1965 roku.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem historia Polski historia PRL HISTORIA literatura KSIĄŻKA książki pisarz fantastyka science-fiction Wenus planety podróże