Jak nie utonąć w morzu ciuchów?

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2023 18:30
Nowy ciuch w szafie sprawia, że wyrzucamy inny, często będący jeszcze w bardzo dobrym stanie. Robimy to wszyscy, na całym świecie. W 2022 roku przeciętny Europejczyk kupił 26 kg ubrań, wyrzucił - 11 kg.
Wysypisko śmieci na wybrzeżu Bombaju w Indiach
Wysypisko śmieci na wybrzeżu Bombaju w IndiachFoto: Filip Jedraszak/Shutterstock.com

Bądź odpowiedzialny za to, co kupujesz

Każdego roku przemysł odzieżowy wytwarza ponad 100 mld sztuk odzieży - co wystarcza, aby każdy mieszkaniec Ziemi otrzymał 14 nowych sztuk odzieży rocznie, ponad dwukrotnie więcej niż w 2000 roku. W ubiegłym roku tylko do jednej polskiej sortowni trafiło 84 000 000 kilogramów tekstyliów, jest to waga porównywalna do 8 Stadionów Narodowych, 14 piramid Cheopsa lub 11 Wież Eiffla. - To oznacza, że na rynku mamy ogromne ilości ubrań. Niestety większość z nich na wysypiska trafia niemal wprost z wieszaka - mówi Monika Lipnicka, prezes Fundacji Eco Textil. - Tymczasem każdy konsument powinien brać odpowiedzialność za rzeczy, które kupił.    

Wypchana szafa szczęścia nie daje

Rynek fast fashion nie narodził się z dnia na dzień. Ten proces postępował latami i w tej chwili osiągnął gigantyczny rozmiar. W dużej mierze przyczyniły się do tego media społecznościowe i influencerzy, którzy promują ubrania złej jakości. - Nie chodzi nawet o bezpośrednią reklamę, a bardziej o sprzedaż stylu życia. Wyglądam tak i tak, mam to i to, jestem szczęśliwy, ty też tak możesz mieć, a kolejne zakupy pozwolą ci zrealizować ten plan - opowiada gość Czwórki. - Ale nie mamy się co łudzić. To tak nie działa - podkreśla.

Do kontenerów, nie na śmietnik

Szacuje się, że co roku produkowane jest około 80-100 mld sztuk odzieży, z czego tylko mniej niż 1 proc. jest rzeczywiście przetwarzane na nowe ubrania. Zgodnie z zasadami segregacji odpadów zużyte tkaniny powinniśmy wyrzucać do kontenera ze śmieciami zmieszanymi. - Najgorsze, co możemy zrobić, to wyrzucić je do śmieci. Kontenery są ogólnodostępne i "działają" całą dobę - mówi rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Z kontenerów odzież też trafia do sortowni, gdzie - w przeciwieństwie do wysypiska - nie traci swojej funkcji i nie rozkłada się przez setki lat. 

Sprawdź też:

Upcycling, recycling i wymianki

Zamiast wyrzucać zużyte czy niepotrzebne ubrania możemy dać im nowe życie, przerobić, oddać do recyklingu, te w najlepszym stanie przekazać potrzebującym. Ciekawą opcją dla ubrań, których już nie nosimy, są "wymianki" - spotkania, podczas których możemy nasze ciuchy oddać, a z ubrań przyniesionych przez inne osoby wybrać coś dla siebie. W ten sposób bez kupowania odświeżamy naszą szafę i nie dokładamy naszej cegiełki do góry tekstylnych śmieci. - Wybierając się na zakupy do second handu, miejmy jednak na uwadze, że choć rzeczy będą tam tańsze, to wcale nie oznacza, że musimy wyjść z naręczem ubrań. Ważne jest tutaj zachowanie rozsądku. Rzeczy kupujmy wtedy, kiedy są nam naprawdę potrzebne - apeluje Monika Lipnicka.  

Posłuchaj
17:36 CZWÓRKA Dajesz rade - ubrania 01.02.2023.mp3 Fast fashion - jak ograniczyć "konsumpcję" mody? (Dajesz radę/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Monika Lipnicka (prezes Fundacji Eco Textil, specjalistka w dziedzinie obiegu wtórnego)

Data emisji: 2.01.2023

Godzina emisji: 14.10

kul

Czytaj także

Czy ekologia zmienia przemysł modowy?

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 12:58
- Rynek tekstylny, zaraz po przemyśle petrochemicznym jest drugim co do wielkości trucielem. Emisje z tego sektora są większe niż w przemyśle lotniczym. W skali roku to 1,700 miliardów wyprodukowanych sztuk odzieży i 2 miliardy ton odpadów - alarmowała Katarzyna Karpa-Świderek z WWF Polska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jakie trendy niesie ze sobą 2023 rok? Sprawdź przewidywania ekspertów

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2023 13:04
Poszukując inspiracji w przeróżnych dziedzinach życia chętnie zaglądamy na portal Pinterest, to najpopularniejsza wyszukiwarka inspiracji. Jego analitycy opublikowali raport mówiący o trendach na 2023 rok. Czy ten roku to koniec wygodnych dresów, powrót klimatów rave'owych, podróży kolejowych i bezalkoholowych drinków?
rozwiń zwiń