Explory 2023. Dlaczego warto wziąć udział w tym wydarzeniu?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2023 13:33
Festiwal E(x)plory został stworzony z myślą o młodych pasjonatach nauki i nowych technologii. Od 2012 roku skupia społeczność miłośników nauki i specjalistów, a przede wszystkim naukowców z całej Polski. Wydarzenie odbywa się pod patronatem Czwórki.
Jak działa konkurs Explory i czym pasjonują się młodzi naukowcy?
Jak działa konkurs Explory i czym pasjonują się młodzi naukowcy? Foto: Stokkete/Shutterstock

- Explory to program, który odkrywa i wspiera młode naukowe talenty, młodych innowatorów. Chodzi o młodzież od 13. do 20. roku życia, która realizuje własne projekty i wynalazki - mówiła w Czwórce Joanna Gogolińska, wiceprezes Fundacji Zaawansowanych Technologii. 

W tym roku ekipa Explorów była na Międzynarodowych Targach Nauki i Inżynierii Regeneron. To coroczne targi naukowe w Stanach Zjednoczonych organizowane przez Society for Science, organizację non-profit z siedzibą w Waszyngtonie. Projekty naszych explorerów, m.in. Karoliny, Oliwii, zostały docenione w Dallas. Projekt polegał na badaniu zooplanktonu i wpływu, jaki mikroplastik wywiera na mikroorganizmy.

- Nasza przygoda z tymi badaniami trwa już ponad półtora roku, przeprowadziłyśmy serię eksperymentów i badałyśmy, jak ekspansja człowieka wpływa na zwierzęta mikroplanktoniczne - mówiły Karolina Markiewicz i Oliwia Górska. Zajęły 3. miejsce w swojej kategorii i otrzymały nagrodę specjalną od Chińskiego Stowarzyszenia Nauki i Techniki. - Nasze doświadczenia przeprowadziłyśmy na dwóch gatunkach organizmów. Dafnie to bardzo ważne bezkręgowce, które widać gołym okiem, filtrują m.in. zbiorniki wodne. Sprawdzałyśmy takie parametry jak ich przeżywalność, płodność czy tempo bicia serca. 

Udało im się wykazać, że wszystkie czynniki, typu nawozy, rzeczywiście mają realny wpływ na mikroorganizmy. - Obniżają one parametry życiowe, a tym samym zagrażają tym organizmom - opowiadały w Czwórce. - Każdy z nas ma wpływ na to, by ratować takie zwierzęta, choćby poprzez ograniczanie zużycia plastiku. 

Licealistki powróciły z konkursu w USA nie tylko z laurami, ale także nowymi życiowymi doświadczeniami i fantastycznymi wspomnieniami. - Uważamy, że było to jedno z najlepszych doświadczeń w naszym życiu. Już sama podróż była ogromnym wydarzeniem, a poza tym zobaczyłyśmy po prostu projekty niesamowitych badaczy i naukowców, mogłyśmy poznać amerykańską kulturę i wielu ciekawych ludzi. Ten tydzień z pewnością zapamiętamy do końca życia - wspominały w Czwórce. - Miałyśmy okazję zaprezentować nasze badania specjalistom w naszej dziedzinie bezpośrednio, co było bardzo cenne. Poza stresującymi spotkaniami konkursowymi, jako uczestnicy konkursu mieliśmy też czas, by po prostu pozwiedzać i poznać Dallas.

Posłuchaj
16:00 explory PR4_AAC 2023_05_30-12-16-28.mp3 Konkurs Explory 2023 - co warto wiedzieć o tym wydarzeniu? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Tymczasem organizatorzy Explorów już przygotowują kolejną odsłonę. - Trzeba zgłosić swój projekt do konkursu, część z tych projektów przechodzi do kolejnych, regionalnych etapów. Potem będzie można głosować na wybrane projekty, a następnie projekty będą oceniali jurorzy. Najlepsi przejdą do wielkiego październikowego finału. Niektóre z projektów polecą za rok do Los Angeles - opowiadała Joanna Gogolińska. Czwórka objęła Explory swoim patronatem.

ZOBACZ WIĘCEJ Patronaty Czwórki <<<

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Joanna Gogolińska (wiceprezes Fundacji Zaawansowanych Technologii), Karolina Markiewicz i Oliwia Górska (licealistki z Warszawy, które zajęły 3. miejsce w swojej kategorii i otrzymały nagrodę specjalną od Chińskiego Stowarzyszenia Nauki i Techniki)

Data emisji: 29.05.2023

Godzina emisji: 12.16

kd