Kobiety w kosmosie. "Latają w piżamach, parzą kawę"

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 15:20
- Kobiet w kosmosie jest niewiele. Stanowią zaledwie 10 do 15 procent wszystkich astronautów. Być może dlatego, że kobiety nie są... gadżeciażami - mówi astronom Mateusz Borkowicz. 
Audio
  • Jak wygląda życie na stacji kosmicznej z punktu widzenia kobiet? (Stacja Nauka/Czwórka)
Naukowcy, od początku badań nad wpływem przebywania w kosmosie na organizm ludzki, przekonują, że kobiety mogą poradzić sobie z tym lepiej niż mężczyźni
Naukowcy, od początku badań nad wpływem przebywania w kosmosie na organizm ludzki, przekonują, że kobiety mogą poradzić sobie z tym lepiej niż mężczyźniFoto: studiostoks/Shutterstock.com

Mateusz Borkowicz W 2015 roku Samantha Cristoforetti pobiła kobiecy rekord najdłuższego pobytu w kosmosie - w sumie 199 dni i 16 godzin. Jako pierwsza też zaparzyła w kosmosie kawę w ekspresie

Zdaniem gościa Czwórki loty w kosmos to domena głównie mężczyzn, bo oni też bardziej niż kobiety interesują się nowymi technologiami. - Najlepszy przykład to Elon Musk, który ma własne rakiety i zamierza już w przyszłym roku wysłać turystów na Księżyc - przypomina ekspert.

Jak wygląda życie na stacji kosmicznej? Po co kosmonautom białe rękawice i jak zachowują się ludzie oderwani od ziemi? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: Mateusz Borkowicz (astronom, blog "Kosmos w pigułce")

Data emisji: 8.03.2017

Godzina emisji: 12.17

kul/jsz

Czytaj także

"Cztery dychy". Lem i kosmiczne audycje sprzed 40 lat

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2016 14:04
W cyklu "Cztery dychy" przenieśliśmy się w czasie do połowy lat 70. ubiegłego stulecia, by zaprezentować Wam specjalne wydanie audycji, w której udział wziął m.in. wybitny polski futurolog Stanisław Lem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grafologia. Charakter pisma jest jak odcisk palca

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2016 16:06
- W piśmie wyrażamy siebie i naszą osobowość. Co ciekawe, kiedy my się zmieniamy, rozwijamy, nasz charakter pisma ewoluuje wraz z nami - tłumaczyła dr Zuzanna Górska-Kanabus.
rozwiń zwiń