Wiosenne przebudzenie lasu - kogo słychać wśród drzew?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 16:46
Z początkiem wiosny zapraszamy na spacer po lesie. To doskonały moment, żeby przyjrzeć się życiu i zachowaniu dzikich zwierząt. 
Audio
  • W odwiedzinach u mieszkańców lasu. Kogo spotkamy tam na wiosnę? (Stacja nauka/Czwórka)
Dr Anna Wierzbicka, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
Dr Anna Wierzbicka, Uniwersytet Przyrodniczy w PoznaniuFoto: czwórka

- To bardzo dobry moment, na podglądanie zwierząt, które zaczynają gody, ponieważ są one zajęte sobą. Jeżeli będziemy zwyczajnie grzeczni wchodząc do ich domu, większość nich może nas w ogóle nie zauważyć - przekonywała dr Anna Wierzbicka.

Nie będziemy zawadzać większym zwierzętom, które mogą stanowić dla nas zagrożenie. - Większość tych zwierząt, których się boimy skończyła już sezon godowy. Będąc w górach powinniśmy jednak uważać na głodne niedźwiedzie, które budzą się z zimowego snu - ostrzegała ekspertka.

Jakie zwierzęta możemy obserwować o tej porze roku? W jaki sposób na leśną florę i faunę wpływa przedłużająca się zima? Co oznacza śpiew ptaków i dlaczego o tej porze roku w lesie jest bardzo głośno? M.in. o tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: dr Anna Wierzbicka, rzeczniczka nauki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Data emisji: 27.03.2018

Godzina emisji: 12.05

Czytaj także

Dlaczego zimą w lesie liczy się zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 19:39
Pod koniec lutego i na początku marca leśnicy, myśliwi i wolontariusze wyruszają do lasów, by liczyć populacje różnych gatunków zwierząt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Justyna Koziak o tym, w jaki sposób zwierzęta okazują sobie czułość

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2018 15:16
Skąd biorą się na świecie małe zwierzęta? Czym pisklęta, małe płazy i inne ssaki różnią się od ludzkich dzieci? Książka "Intymne życie zwierząt" autorstwa Kathariny von der Gathen wydana nakładem wydawnictwa Prószyński i S-ka wyjaśnia wiele pytań nurtujących dzieci.
rozwiń zwiń