Dlaczego zimą w lesie liczy się zwierzęta?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2018 19:39
Pod koniec lutego i na początku marca leśnicy, myśliwi i wolontariusze wyruszają do lasów, by liczyć populacje różnych gatunków zwierząt.
Audio
  • Liczenie leśnych zwierząt. Na czym to polega? (Stacja nauka/Czwórka)
Liczenie zwierząt metodą tryaliery pomaga w określeniu jaka ich liczba zamieszkuje dany obszar lasu.
Liczenie zwierząt metodą tryaliery pomaga w określeniu jaka ich liczba zamieszkuje dany obszar lasu.Foto: pixabayjerzygorecki

pies ratownik góry zima 1200.jpg
Psy lawinowe. Jak ratują nam życie?

- Luty i marzec to czas, kiedy liczymy tzw. zwierzęta dużo kopytne: jelenie, daniele, sarny i dziki. Odbywa się to w ten sposób, że wybieramy fragment terenu, najczęściej są to dwa obszary leśne obstawione wokół ludzkimi - mówiła dr inż. Anna Wierzbicka z Uniwersytetu Poznańskiego. 

- Osoby znajdujące się po jednej części terenu idąc przez las płoszą zgromadzone na tym terenie zwierzęta. Rolą pozostałych jest policzenie ile zwierząt opuściło taki teren. Dzięki tej metodzie jesteśmy w stanie określić jaka liczba zwierząt zamieszkuje dany teren - wyjaśniała ekspertka.

Dlaczego liczenie zwierząt odbywa się na przełomie lutego i marca? Czy zwierzęta są w trakcie tej procedury bezpieczne? Kto może wziąć udział w liczeniu i czy chętni muszą posiadać specjalistyczną wiedzę? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Kaja Zemła

Materiał przygotował: Patryk Kuniszewicz

Data emisji: 21.02.2018

Godzina emisji: 12.35

ac

Czytaj także

Liofilizacja. Patent Indian wykorzystywany przez alpinistów

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 15:37
Już kilkaset lat temu andyjscy Indianie Quechua odkryli sposób, dzięki któremu mogli przechowywać żywoność przez długie miesiące.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Historia kawy. Po wiedeńsku, czyli rodem z Polski?

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2018 09:47
Ojczyzną rośliny, dzięki której mamy kawę, jest Afryka. Stamtąd kawowe krzewy dotarły do Azji. W Europie zaś jako pierwszy kawę zaczął parzyć Polak, Jerzy Kulczycki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wielki powrót wilka. Przestał być gatunkiem zagrożonym?

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 17:00
Populacja wilków w Polsce w ostatnich latach wzrosła i nasz kraj zamieszkuje dziś ponad tysiąc tych zwierząt. To niewątpliwy sukces osób zaangażowanych w ich ochronę. 
rozwiń zwiń