Model "2 plus 1". Jak rodzina nuklearna zaprzecza ewolucji?

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2018 15:43
- Coraz częściej model rodziny to "dwa plus jeden", ewentualnie "dwa plus dwa". Rodziny, które mają troje i więcej dzieci są dziś rzadkością - mówi dr Magdalena Babiszewska, antropolog fizyczny, biolog ewolucyjny.
Audio
  • Współczesny model rodziny - rozmowa z dr magdaleną Babiszewską (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

W kontekście ewolucyjnym najważniejsze są dwie rzeczy: przeżyć, czyli zdobyć pożywienie i unikać zagrożeń, a także rozmnażać się, czyli spłodzić jak najwięcej potomstwa, by przedłużyć geny dr. M. Babiszewska

Model rodziny, w której żyje dwoje rodziców i jedno dziecko, nazywamy "rodziną nuklearną". - Dorastamy i najczęściej pozostawiamy bliskich, wyjeżdżając za pracą. Izolujemy się od kontaktów z nimi, a żyjąc w blokach setki kilometrów dalej często nawet nie znamy swoich sąsiadów - tłumaczyła ekspertka w Czwórce. - Tymczasem nasz gatunek określany jest jako ten, który rozmnaża się kooperacyjnie, co oznacza, że w wychowanie najmłodszych zaangażowani powinni być nie tylko ojciec i matka, ale także członkowie rodziny: dziadkowie czy wujostwo. A współczesny system przeczy temu założeniu - mówi ekspertka.

superman 1200.jpg
Czy potrafimy być całkowicie bezinteresowni?

Kiedy dzieci mogą osiągnąć samodzielność już w piątym roku życia? Dlaczego babcie dokarmiają swoje wnuki nawet, jeśli te wcale tego nie wymagają i co wspólnego ma tradycyjne "wnuczku, zjedz jeszcze troszkę" z ewolucją? Dlaczego, choć mamy wiedzę i narzędzia, by żyć zgodnie z naturą, sami od tego uciekamy? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr Magdalena Babiszewska (antropolog fizyczny, biolog ewolucyjny)

Data emisji: 17.12.2018

Godzina emisji: 12.16

kd

Czytaj także

Mięso z probówki - stworzymy hamburgera doskonałego?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 09:29
Istnieje prawdopodobieństwo, że mięso z probówki w przyszłości może zastąpić na naszych talerzach tradycyjne kotlety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tydzień Mózgu. Jedzenie jako nagroda

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2016 15:40
Z okazji Światowego Tygodnia Mózgu, zapraszamy na bliskie spotkanie z jedną z najważniejszych części naszego organizmu. Co łączy ją z żołądkiem?
rozwiń zwiń