Jak sobie radzić z oszustami?

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2019 12:30
To dzięki kooperacji, czyli sprawnemu współdziałaniu, gatunek Homo sapiens osiągną tak niebywały sukces ewolucyjny. Co jednak się dzieje, gdy nie wszyscy chcą współpracować?
Audio
  • Dr Magdalena Babiszewska opowiada kim są oszuści i jak jesteśmy ewolucyjnie przystosowani, by ich wykrywać (Stacja Nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

- Kooperacja jest jednym z czynników, które umożliwiły nam osiągnięcie tego sukcesu ewolucyjnego - mówi dr Magdalena Babiszewska. - Dzięki niej możemy wykryć oszustów, czyli osoby, które łamią zasady dla swojej korzyści, zysku. Biologia ewolucyjna takie osoby nazywa freeriderami - dodaje.

Przykładami oszustw, z którymi spotykamy się na co dzień są np.: parkowanie bez uprawnień na miejscu dla osób z niepełnosprawnościami, nieodprowadzanie VAT-u, gdy prawo od nas tego wymaga czy choćby jazda bez biletu komunikacją miejską. 

- Oszust korzysta na tym, że cała grupa przestrzega zasad - mówi biolożka ewolucyjna. - Mamy jednak pewien moduł w mózgu, którego istnienie potwierdziły badania ewolucyjne, dzięki któremu jesteśmy w stanie wykrywać oszustwa - dodaje. 

Jak to badano? Czy są sytuacje, w których oszustwo się opłaca? Jaką rolę w wykrywaniu oszustw pełni współpraca i plotkowanie? O tym w rozmowie ze "Stacji Nauka". 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Goście: dr Magdalena Babiszewska (antropolog fizyczny, biolog ewolucyjny)

Data emisji: 20.05.2018

Godzina emisji: 12.15

pj

Czytaj także

Mięso z probówki - stworzymy hamburgera doskonałego?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 09:29
Istnieje prawdopodobieństwo, że mięso z probówki w przyszłości może zastąpić na naszych talerzach tradycyjne kotlety.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak to się stało, że straciliśmy futro?

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2019 20:00
Dlaczego nie jesteśmy przygotowani do zimna tak, jak np. szympansy i czy futro ułatwiłoby ludziom życie?  
rozwiń zwiń