Czy potrafimy być całkowicie bezinteresowni?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 18:10
Altruizm to kierowanie się w swoim postępowaniu dobrem innych, gotowość do poświęceń i nieoczekiwanie niczego w zamian. Ale czy na pewno nie czerpiemy zysków z zachowań altruistycznych? 
Audio
  • Altruizm a ewolucja. Czy rzeczywiście jesteśmy bezinteresowni? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Yuganov Konstantin

- Z definicji wynika, że takie działanie w dużej mierze opiera się na dawaniu bez oczekiwania czegoś w zamian. Naukowcy przekonują, że z biologicznego punktu widzenia wszystkie działania, które nie prowadzą do przedłużenia gatunku lub przetrwania są stratą czasu - mówiła dr Magdalena Babiszewska antropolog fizyczny i biolog ewolucyjny.

A jednak, z jakiegoś powodu podejmujemy działania altruistyczne. Dlaczego to robimy? Ekspert w studiu Czwórki wyjaśniała, że warto dokładniej przyjrzeć się, na czym polegają działania altruistyczne. 

Jak dużą rolę odgrywa tu podświadomość? Czy częściej jesteśmy bezinteresowni w stosunku do członków naszej rodziny, czy geny nie mają tu znaczenia? Co sprawia, że potrafimy pomagać osobom, których nigdy nie widzieliśmy i nie spotkamy? Czym jest tzw. altruizm odwzajemniony i co wspólnego mają z nim homary? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr Magdalena Babiszewska (antropolog fizyczny, biolog ewolucyjny)

Data emisji: 10.12.2018

Godzina emisji: 12.16

ac

Czytaj także

Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat. Debata w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 15:01
"Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat" - jaki sens ma dziś, w czasach względnego pokoju ten pochodzący z Talmudu napis? O tym dyskutowaliśmy w studiu Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Make a Chance". Pomoc należy zacząć od zmiany myślenia

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 15:27
Fundacja Make a Change działa zgodnie z zasadą społecznej odpowiedzialności. Organizowane wyjazdy dla młodzieży przyczyniają się do pomocy osobom w trudniejszej sytuacji materialnej oraz do budowania więzów między młodymi ludźmi z często zupełnie odmiennych środowisk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta sprzyjają dobroczynności. Warto pomagać sercem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 14:14
Tuż przed Bożym Narodzeniem wiele osób zgłasza się jako wolontariusze do pracy w organizacjach charytatywnych lub organizuje zbiórki prezentów w pracy lub wśród znajomych. Czy same dobre chęci wystarczą?
rozwiń zwiń