X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Czy potrafimy być całkowicie bezinteresowni?

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2018 18:10
Altruizm to kierowanie się w swoim postępowaniu dobrem innych, gotowość do poświęceń i nieoczekiwanie niczego w zamian. Ale czy na pewno nie czerpiemy zysków z zachowań altruistycznych? 
Audio
  • Altruizm a ewolucja. Czy rzeczywiście jesteśmy bezinteresowni? (Stacja nauka/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/ Yuganov Konstantin

- Z definicji wynika, że takie działanie w dużej mierze opiera się na dawaniu bez oczekiwania czegoś w zamian. Naukowcy przekonują, że z biologicznego punktu widzenia wszystkie działania, które nie prowadzą do przedłużenia gatunku lub przetrwania są stratą czasu - mówiła dr Magdalena Babiszewska antropolog fizyczny i biolog ewolucyjny.

A jednak, z jakiegoś powodu podejmujemy działania altruistyczne. Dlaczego to robimy? Ekspert w studiu Czwórki wyjaśniała, że warto dokładniej przyjrzeć się, na czym polegają działania altruistyczne. 

Jak dużą rolę odgrywa tu podświadomość? Czy częściej jesteśmy bezinteresowni w stosunku do członków naszej rodziny, czy geny nie mają tu znaczenia? Co sprawia, że potrafimy pomagać osobom, których nigdy nie widzieliśmy i nie spotkamy? Czym jest tzw. altruizm odwzajemniony i co wspólnego mają z nim homary? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Gość: dr Magdalena Babiszewska (antropolog fizyczny, biolog ewolucyjny)

Data emisji: 10.12.2018

Godzina emisji: 12.16

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat. Debata w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 15:01
"Kto ratuje jedno życie - ratuje cały świat" - jaki sens ma dziś, w czasach względnego pokoju ten pochodzący z Talmudu napis? O tym dyskutowaliśmy w studiu Czwórki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Make a Chance". Pomoc należy zacząć od zmiany myślenia

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2018 15:27
Fundacja Make a Change działa zgodnie z zasadą społecznej odpowiedzialności. Organizowane wyjazdy dla młodzieży przyczyniają się do pomocy osobom w trudniejszej sytuacji materialnej oraz do budowania więzów między młodymi ludźmi z często zupełnie odmiennych środowisk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Święta sprzyjają dobroczynności. Warto pomagać sercem

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2018 14:14
Tuż przed Bożym Narodzeniem wiele osób zgłasza się jako wolontariusze do pracy w organizacjach charytatywnych lub organizuje zbiórki prezentów w pracy lub wśród znajomych. Czy same dobre chęci wystarczą?
rozwiń zwiń