Czy popijanie leków sokami jest niezdrowe?

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2020 14:41
Czy lekarstwa należy popijać wyłącznie wodą? W cyklu "Prawda czy mit" sprawdziliśmy, czy można popijać je na przykład sokami bądź herbatą, albo kawą? A może wcale nie trzeba popijać lekarstw?
Audio
  • Dlaczego nie należy popijać leków sokami owocowymi? (Stacja Nauka/Czwórka)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: fizkes/Shutterstock.com

niedźwiedź polarny 1200.jpg
Ekstremalne zwierzęta. Jak wytrzymują niskie temperatury?

Jak przekonywała Ewa Zaborska z Medicover, woda jest najlepszym środkiem do popijania leków, bo jest głównym składnikiem naszego organizmu i po prostu "niczego nie zaburza". - Utrzymuje całkowicie homeostazę taką, jaką mamy w organizmie, nie zmienia pH soku żołądkowego. To najbezpieczniejsze źródło - mówiła ekspertka. Jeśli rzeczywiście chcemy popić lek sokiem, zamiast wody, nie bez znaczenia będzie, z czego go przygotujemy. Najgorszym wyborem, jak tłumaczy Ewa Zaborska, będzie sok grapefruitowy. - Bo zmienia on metabolizm danych leków, zmniejsza aktywność enzymów nie tylko wątrobowych, ale i tych w jelicie cienkim - mówiła rozmówczyni Czwórki. - Jeśli lubimy jeść grapefruity, w czasie specyficznej terapii lekami warto też zmienić przyzwyczajenia i zrezygnować z nich, albo przed i po zażyciu leku zachować przynajmniej 4-godzinny odstęp.


etna 1200.jpg
W jaki sposób erupcja wulkanu wpłynęłaby na środowisko?

ZOBACZ TAKŻE Mity i inne fake newsy. Dlaczego tak lubimy "spiski"? >>>

"Mniejszym złem" będzie popijanie leku sokiem pomarańczowym. - Mówimy oczywiście o suplementach diety, które stanowią drugorzędny proces w leczeniu - tłumaczyła ekspertka. Leków, które zostały przepisane przez lekarza, i które, w określonych dawkach, stanowią niezbędny czynnik terapii, nie należy popijać sokami.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 17.01.2020

Godzina emisji: 12.30

kd