Dieta sportowców. Czy batoniki proteinowe pomagają?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2020 14:39
Podobno, gdy dużo trenujemy, batoniki proteinowe potrafią odżywić nasz organizm i mogą być częścią codziennej diety. Czy to prawda? Jakie batoniki wybierać i na co zwracać uwagę?
Batony proteinowe domowej roboty to idealne rozwiązanie dla ludzi prowadzących aktywny tryb życia, osób na diecie, ale także dla wszystkich, którzy szukają zdrowego jedzenia (zdj. ilustracyjne)
Batony proteinowe domowej roboty to idealne rozwiązanie dla ludzi prowadzących aktywny tryb życia, osób na diecie, ale także dla wszystkich, którzy szukają zdrowego jedzenia (zdj. ilustracyjne) Foto: Autorstwa evrymmnt / Shutterstock.com

bieganie sport aktywnośc 1200.jpg
Bieganie poprawia odporność. Jak robić to z głową?

Batony białkowe to popularne przekąski. Czy każdy z nas może jeść je bez ograniczeń? - Są przede wszystkim dla osób, które mają zwiększone zapotrzebowanie na białko, czyli sportowców, którzy trenują, zwłaszcza siłowo - tłumaczy Michał Wrzosek, dietetyk kliniczny. - Osoby nie uprawiające sportu mają mniejsze zapotrzebowanie na białko. W ich przypadku wystarczy zbilansowana zdrowa dieta.

Posłuchaj
04:43 2020_06_17-12-23-56_CZWÓRKA_Nauka.mp3 Czy batoniki proteinowe mogą stać się składnikami naszej codziennej diety? (Stacja Nauka/Czwórka)
qczaj Terzoni .jpg
Trening z Qczajem: u mnie nie ma hejtu. Motywuję pozytywnie

Poza tym, jak podkreślał ekspert, nie wszystkie batony proteinowe są wartościowe i korzystne dla naszego organizmu. Dlatego, podobnie jak w przypadku tych "tradycyjnych", warto przed zakupem czytać etykiety. - Dobrze, by źródło białka znajdowało się na jednej z trzech pierwszych pozycji w składzie. Najczęściej będzie ono w postaci białka serwatkowego, sojowego, bądź białek grochu - tłumaczył ekspert. - Nie chcemy z kolei, by występował tam cukier, czy syrop glukozowo-fruktozowy. Musimy uważać też na tłuszcze roślinne utwardzone, czy też dodatek oleju palmowego. Dobrym zamiennikiem będzie zastosowanie orzechów, masła orzechowego, pestek, czy po prostu nasion. Z kolei cukier, który nadaje słodki smak, zastąpić możemy suszonymi owocami, m.in. daktylami.

ZOBACZ TAKŻE Plogging - moda na ekologiczne bieganie >>>

Sportowcy nie traktują batonów proteinowych, jak element ścisłej diety, a wyłącznie jako dodatek do niej. - To nie stały element dnia codziennego. Składniki, zawarte w batonie, staramy się zawrzeć w diecie w innej postaci, czerpać z innych produktów - mówił Mateusz Majcherek, trener przygotowania motorycznego. - Jednak jako przekąska "na szybko", uzupełnienie kalorii, batoniki proteinowe dobrze się sprawdzą.

ZOBACZ TAKŻE Streching - jak się rozciągać zdrowo? >>>

Poza tym warto pamiętać, że nawet, jeśli baton nie zawiera cukru, nie oznacza to, że jest produktem dietetycznym. Najczęściej takie przekąski mają tyle samo kalorii co zwykłe, czekoladowe batony, choć są one "ukryte" w innych składnikach. - Są to produkty wysokolaloryczne, wysokoprzetworzone. Traktujmy je jako przekąskę, a nie element diety - mówił Michał Wrzosek.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Data emisji: 17.06.2020

Godzina emisji: 12.15