Czy czeka nas świat bez koali?

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2020 17:39
W wyniku pożarów w Australii liczebność koali spadła z 38 tysięcy osobników do 16 tysięcy. Naukowcy obliczają, że do 2050 roku koale wyginą. Czy można temu zapobiec i pomóc tym bezbronnym zwierzętom?
Koala
KoalaFoto: pixabay/CC0

niedźwiedź bieszczady 1200.jpg
Na co chorują niedźwiedzie?

Trudno wyobrazić sobie świat bez koali. - To nie tylko wizytówka Australii, ale przede wszystkim niezbędny element tamtejszego ekosystemu - tłumaczyła Marta Pilarska z WWF Polska. I jak podkreślała, ich "zniknięcie" mogłoby się wiązać z ogromnymi negatywnymi konsekwencjami, trudnymi nawet do przewidzenia w skali globalnej. - To byłaby ogromna tragedia, strata, i zachwianie równowagi. Dlatego trwa walka o to, by do tego nie dopuścić - mówiła ekspert.

Posłuchaj
05:03 2020_07_20-12-36-20_CZWÓRKA_Nauka.mp3 Jak uratować koale? (Stacja Nauka/Czwórka) 

Biebrzański Park Narodowy FREE 1200.jpg
Biebrza się odnawia. Czekają nas kolejne pożary?

Koale regulują m.in. porost eukaliptusów. Tymczasem pożary mogą się powtarzać. - W ubiegłym roku średnia temperatura w Australii wzrosła o 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu do lat ubiegłych. To był też rok o najniższych od dawna opadach - tłumaczyła Marta Pilarska. - Zmiana klimatu wpływa na to, że takie pożary mogą się powtarzać, w różnej skali.

Czytaj także: 


shutterstock_753543658 myszy 1200.jpg
Lab Rescue - jak możemy ratować zwierzęta laboratoryjne?

Jak podkreślała ekolog w rozmowie z Czwórką, 30 lat funkcjonowania koali na Ziemi to optymistyczna wizja, bo naukowcy zaobserwowali spadek populacji koali już przed ostatnimi pożarami w Australii. - Dlatego teraz konieczne jest podjęcie systemowych działań, ograniczających zmian klimatyczne - tłumaczyła. - Biorąc pod uwagę możliwość odbudowania się ekosystemów, trzeba dać czas Australii na odrodzenie.

Bezpośrednio po australijskich pożarach, w Polsce był ogromny odzew na tamtejszą dramatyczną sytuację. Można było m.in. wirtualnie adoptować koale, czy wspierać finansowo szpitale weterynaryjne i organizacje proekologiczne. Wciąż jest to możliwe. - Ważna jest pomoc dla tych siedlisk, które przetrwały i odbudowa tych, które zniknęły. Ograniczajmy emisję gazów cieplarnianych, możemy to robić, zmieniając to, jak podróżujemy, kupując lokalnie i sezonowo, co wiąże się ze zmniejszeniem śladu węglowego - tłumaczyła. - Zaczynamy walkę o zatrzymanie zmian klimatu.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz 

Materiał przygotowała: Gosia Jakubowska

Data emisji: 20.07.2020

Godzina emisji: 12.30

kd/pj