Na co chorują niedźwiedzie?

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 17:50
Niedźwiedzie są jednymi z najbardziej niebezpiecznych zwierząt zamieszkujących nasz kraj. Drapieżniki te potrafią biegać z prędkością 60 km/h, ważą niemal 400 kg i doskonale wspinają się po drzewach.
Niedźwiedź brunatny w bieszczadzkich górach
Niedźwiedź brunatny w bieszczadzkich górachFoto: shutterstock.com/Szymon Bartosz

szczury 663.jpg
Lab Rescue - ratujmy zwierzęta laboratoryjne

Nie ma dla nich przeszkód nie do pokonania. Dlatego właśnie wydają nam się niezniszczalne i potrzebujące pomocy tylko wtedy, kiedy najmniej tego potrzebują, czyli jak są jeszcze maluchami. Otóż okazuje się, że czasami i niedźwiedź musi skorzystać z pomocy lekarza weterynarii. Czego najczęściej dotyczą problemy niedźwiedzi?


Posłuchaj
08:57 _PR4_AAC 2020_07_06-14-22-59.mp3 Jak pomagać chorym niedźwiedziom? (Dajesz radę/Czwórka)

 

- Na terenie parków narodowych zwierzęta są dość dobrze monitorowane. Jeśli któryś z osobników zaczyna chorować, pracownicy informują o tym lekarza weterynarii - mówił dr Tomasz Piasecki. - Ranne i chore zwierzęta potrzebują szybkiej interwencji lekarza po pierwsze dlatego, że są chore, po drugie w tym stanie są znacznie bardziej niebezpieczne dla ludzi - wyjaśniał. 


Ptaki miłość 1200.jpg
Jak rysować zwierzęta? Podpowiada Dawid Kilon

Zazwyczaj dzikie zwierzęta nie chcą wchodzić w bezpośredni konflikt z ludźmi. Trasy, na który mogą spotkać człowieka omijają szerokim łukiem. Szybka ucieczka nie jest możliwa, kiedy dojdzie do wypadku. Ranne zwierzę, jak wyjaśniał lekarz porusza się znacznie wolniej. Nie potrafiąc się ukryć, może zaatakować ze strachu. 

Z tego powodu nie powinniśmy starać się pomagać dzikim zwierzętom na własną rękę, nawet jeśli są to małe niedźwiadki. Doktor Tomasz Piasecki radził, żeby w przypadku, kiedy spotkamy w lesie czy na szlaku ranne zwierzę jak najszybciej poinformować o tym odpowiednie służby. W ostateczności może to być policja lub straż pożarna, ale właściwymi służbami są w tym przypadku służby parku narodowego czy nadleśnictwo. 

*** 

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziKacper Kowalczyk

Goście: dr Tomasz Piasecki

Data emisji: 6.06.2020

Godz. emisji: 14.09

ac

Czytaj także

Gekon w domu. "To nie są zwierzęta, do których będziemy się codziennie przytulać"

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2020 14:30
Te jaszczurki są jedną z najliczniejszych grup gadów występujących na świecie. Ich różnorodność, przepiękne ubarwienie, a także stosunkowo małe wymagania względem utrzymania w domach sprawiły, że stały się one popularnymi zwierzętami hodowlanymi. Ale mają swoje wymagania, do których przyszły właściciel musi umieć się dostosować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kukułka - "pasożyt" i "wyrodna matka"? Ekspert: to metoda przetrwania

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2020 12:33
Może się wydawać, że kukułki to wyrodne matki, ponieważ podrzucają innym ptakom swoje jaja. Ale to jest ich bardzo skuteczna metoda na przetrwanie. - Kukułki są prawdziwymi mistrzami w swoim fachu - mówiła Katarzyna Dytrych, przyrodnik. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekretne życie zwierząt. Jak "uwodzą" żyrafy?

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 05:50
Często w odniesieniu do ludzi używamy określeń ze świata zwierząt. Ktoś jest cichy jak mysz, tchórzliwy jak zając, albo głupi jak gęś. Czy nie jest to nadużyciem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sekretne życie zwierząt. Kto żyje w komunie, komu się bez ludzi nudzi?

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2020 17:00
- Nie ma bariery między sferą psychiczną ludzi i zwierząt. Wszystkie uczucia, które mamy, występują też w świecie zwierząt. Co więcej, one z tego świata pochodzą - podkreśla dr Andrzej Kruszewicz, dyrektor warszawskiego ZOO.
rozwiń zwiń