Yerba mate - czy zastąpi filiżankę kawy?

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2020 13:00
Określana jako największy konkurent kawy, yerba mate staje się coraz popularniejsza również w Polsce.​ Czy rzeczywiście powinniśmy wymienić na nią nasz codzienny kubek małej czarnej? 
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Alexandr Vorobev/Shutterstock.com

Yerba mate pobudza, ale jej efekt odchudzający nie został naukowo potwierdzony Klaudia Wiśniewska

Yerba Mate to ziołowy napar, zrobiony z liści i łodyżek Ostrokrzewu Paragwajskiego. - Napój do tej pory był niezwykle popularny w krajach Ameryki Południowej, ale ostatnio stał się bardzo modny także w Europie - opowiada dietetyk kliniczny Klaudia Wiśniewska. - Ma on charakterystyczny zapach i smak, i zaparza się go w specjalnych tykwach.

Posłuchaj
03:20 %5bi%5d%2024%2008%202020%20yerba.mp3 Yerba mate - opóżni zmęczenie, zregeneruje ale czy jest lepsza od kawy? (Stacja Nauka/Czwórka)

 

Czytaj także
poranek kawa 1200.jpg
Mrożona kawa - wybierz ulubioną i zacznij z nią dzień

Udowodniono, że yerba mate może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie. - Yerba zawiera związki bioaktywne, w tym przeciwutleniacze. Dodaje energi, podobnie jak kawa, bo należy do roślin zawierających kofeinę - tłumaczy ekspertka z Instytutu Sanvita. - A aktualne badania wskazują, że odpowiednia ilość kofeiny może zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego, niektóre typy nowotworów czy choroby neurodegeneracyjne - takie jak Alzheimer czy Parkinson - wymienia gość Czwórki. Są również badania, z których wynika, że yerba mate może podnosić naszą wytrzymałość podczas wysiłku fizycznego. Dzieje się tak głównie za sprawą mateiny, która jest stopniowo uwalniana do organizmu.

Yerba mate jest szczególnie polecana sportowcom i osobom aktywnym fizycznie Klaudia Wiśniewska

Yerba mate często jest stawiana ponad kawę, ze względu na niewypłukiwanie magnezu oraz mniejszą szkodliwość. - Najwięcej korzystnych danych naukowych mamy na razie w odniesieniu do kawy - wyjaśnia rozmówczyni Agaty Nowotnik. - Yerba ma mniej kofeiny niż kawa, więc może być lepiej tolerowana przez osoby, którym mała czarna nie służy. Ale jak każdy "wspomagacz" można ją też przedawkować - ostrzega dietetyk.

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Agaty Nowotnik

Data emisji: 24.08.2020

Godzina emisji: 12:30

kul