Matura 2022 z matematyki. Co powinieneś wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2022 14:58
Ułamki, potęgi, pierwiastki - radzimy, na jakie zagadnienia zwracać w tym roku uwagę podczas przygotowywania się do matury z matematyki.
Jak przygotować się do egzaminu z matematyki?zdjęcie ilustracyjne
Jak przygotować się do egzaminu z matematyki?/zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com

- Maturzyści często przy dodawaniu ułamków dodają i odejmują też mianowniki, co jest bardzo dużym błędem - oceniała Gabriela Elis z Koła Naukowego Matematyków Politechniki Warszawskiej. - To jak z tortem. Jeśli dodamy do siebie 1/2 i 1/2 tego ciasta, otrzymamy cały tort. Ale ludzie sumują to jako 2/4, czyli znów 1/2 i wychodzi im wciąż pół tortu, co nie pokrywa się z prawdą - tłumaczyła gość Czwórki.

Potęgi to kolejny temat, o którym przed maturą szczególnie należy pamiętać. - Potęgi o wykładniku ujemnym wskazują nam przede wszystkim na odwrotność danej podstawy potęgi. Czyli 2 do potęgi -1 równa się 1/2. Najczęstszym błędem uczniów jest to, że zamiast zrobić odwrotność liczby, która jest w postawie, dają po prostu z przodu minus - tłumaczyła Gabriela Elis. 

Dla wielu osób trudność stanowią także pierwiastki. - To tak naprawdę potęgi. Pierwiastek drugiego stopnia z liczby dwa to tyle samo co dwa do potęgi 1/2 - liczyła Gabriela Elis. - W niektórych zadaniach polecenie polega właśnie na tym, by pierwiastek zamienić na potęgi. Tu bardzo dużo osób robi błędy i zapomina o poprawnym wyłączaniu czynnika przed znak pierwiastka - podkreślała gość Czwórki. Jak dodała, warto także pamiętać o poprawnym dodawaniu pierwiastków. 

Czytaj więcej: Matematyka na maturze - praktyczny poradnik <<<

Posłuchaj
04:31 _PR4_AAC 2022_04_19-12-47-00.mp3 O czym pamiętać przed maturą z matematyki? (Stacja Nauka/Czwórka)

Posłuchaj
02:44 _PR4_AAC 2022_04_19-12-39-16.mp3 Dziennikarze Czwórki wspominają swoją maturę - Karina Terzoni i Łukasz "JeffreJ" Chmiel, który oszukał system (Stacja Nauka/Czwórka) 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Materiał przygotował: Michał Włosowicz

Data emisji: 19.04.2022

Godzina emisji: 12.44

kd

Czytaj także

Matura 2021. Matematyka - praktyczne kompendium wiedzy

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 15:00
Pomagamy Wam przygotować się do matury z matematyki. W materiale znajdziecie m.in. sposoby na rozwiązywanie zadań i problemów z takich obszarów tematycznych jak funkcja kwadratowa, rachunek prawdopodobieństwa, statystyka czy logarytmy.
rozwiń zwiń