Czym jest "stealth"? Nowoczesna sztuka kamuflażu w wojsku

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2022 14:41
"Stealth" dotyczy widoczności żołnierzy i sprzętu wojskowego na polu bitwy w czasie działań wojennych, ale nie tylko. To sztuka współczesnego kamuflażu - zestaw technik, mających na celu zmniejszenie możliwości wykrycia obiektu wojskowego znanymi metodami obserwacji. 
Stealth - na czym polegają techniki kamuflażu?
"Stealth" - na czym polegają techniki kamuflażu?Foto: Shutterstock.com/Krakenimages.com

To, co w baśniach osiągano za pomocą magicznych pierścieni czy czapek niewidek, staje się możliwe dzięki nauce. Technologia "stealth" - co w języku angielskim oznacza "podstęp", pozwala na "schowanie" nie tylko ludzi, ale także nawet dużych, nowoczesnych samolotów, czołgów, czy łodzi podwodnych przed radarami wrogich sił. - To termin, który odnosi się do zastosowania szeregu różnych rozwiązań, co służyć ma zmniejszeniu prawdopodobieństwa wykrycia przez radary wroga - tłumaczył Bartłomiej Sieja, ekspert serwisu "Komputer Świat".

Radar jest w stanie wykryć sprzęt wojskowy z odległości kilkuset, a nawet kilku tysięcy kilometrów. Emituje wiązkę promieniowania elektromagnetycznego, oświetlającą dany obiekt, na przykład lecący samolot. Sygnał odbija się od niego i powraca do odbiornika. Technologia "stealth" pozwala na pochłanianie bądź rozpraszanie takiego promieniowania zamiast odbijanie ich do przeciwnika. - Im mniejsza jest powierzchnia odbijająca, tym większy problem z wykryciem danego obiektu ma radar, wykorzystane materiały też mają znaczenie. Jeden z amerykańskich samolotów wykonany był z drewna, co sprawiało, że był wykrywany później niż pozostałe - podkreślał Bartłomiej Sieja.

Posłuchaj
04:04 2022_12_28 17_05_07_PR4_TOP nauka stealth.mp3 Na czym polega technologia "stealth"? (Stacja Nauka/Czwórka)

"Stealth" dotyczy także kształtu samolotu. - Kanciaste powierzchnie utrudnią radarom pracę, bo fale elektromagnetyczne są odbijane w różnych kierunkach. Dodatkowo, jeśli samoloty latają nisko, radary nie mają szans ich zobaczyć - wyliczał ekspert. Jednak technika stealth nie jest nowością - już w czasie II wojny światowej samoloty i pozostałe wojskowe pojazdy "ukrywano", dzięki dostępnym wówczas metodom i środkom. 

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Maciej Wójcik

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 29.12.2022

Godzina emisji: 12.45

kd

Czytaj także

Struny głosowe - jak działają i jak o nie dbać?

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2022 15:28
Głos jest głównym narzędziem pracy dla dziennikarzy, aktorów, lektorów, a także nauczycieli. W Dniu Nauczyciela sprawdzamy, jak zbudowane są struny głosowe i jak o nie dbać.  
rozwiń zwiń