Polskie Radio
Section05
nauczyciel

Nauczyciele online do wynajęcia: czy to rozwiązanie problemu braku kadry pedagogicznej?

O problemach z brakiem nauczycieli w szkołach wiadomo nie od dziś, jednak w ostatnim czasie problem narasta w stopniu wręcz dramatycznym. Już wkrótce w wielkopolskich szkołach zacznie być testowany nowy sposób nauczania, który ma być rozwiązaniem dotychczasowych bolączek, np. w sytuacji kiedy trzeba pilnie zastąpić chorego nauczyciela.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo szkoła nauczyciel uczniowie Wielkopolska Kuba Witkowski Radosław Nałęcz Trójka

Podwyżki dla nauczycieli. Minister Czarnek: opozycja wprowadzi je kosztem emerytów, programów społecznych i zbrojeń

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział, że podwyżki dla nauczycieli będą w przyszłym roku, ponieważ przyszłoroczny budżet zakłada większą subwencję oświatową o 12 miliardów 170 milionów złotych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Przemysław Czarnek edukacja szkoła nauczyciel Platforma Obywatelska koalicja obywatelska PSL Polska 2050 lewica Prawo i Sprawiedliwość polityka ceny żywności vat senior emerytura

Premier: w ramach Dekalogu Polskich Spraw proponujemy m.in. wyższe wynagrodzenia dla nauczycieli i wykładowców

Polityka społeczna powinna by wyjęta poza nawias sporu politycznego - powiedział w poniedziałek w Warszawie premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że zagadnienia dotyczące polityki społecznej, edukacji i zdrowia są kolejnymi filarami Dekalogu Polskich Spraw.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Mateusz Morawiecki Rząd RP emerytury stażowe dzieci społeczeństwo zdrowie edukacja szkoła szkolnictwo wyższe nauczyciel senior rodzina Maluch plus emerytura

Nauczyciele w Niemczech czują się zagrożeni. "W niektórych szkołach są prawie wyłącznie muzułmańscy uczniowie"

- W dużych miastach Niemiec "coraz więcej uczniów w szkołach to muzułmanie". W niektórych szkołach podstawowych "są prawie wyłącznie muzułmańscy uczniowie" - powiedział dziennikowi "Bild" szef niemieckiego stowarzyszenia nauczycieli Stefan Duell. Jego zdaniem stwarza to niebezpieczeństwo, że nienawiść rodziców do Żydów może być przenoszona przez dzieci do szkoły.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Niemcy Izrael Hamas islam zagrożenie szkoła nauczyciel

Nauczyciele i budżetówka czekają na obiecane przez KO podwyżki. "Zobowiązanie powinno być niezwłocznie zrealizowane"

Związkowcy obawiają się, że zbyt późne utworzenie rządu oraz zadłużenie państwa mogą pokrzyżować realizację obiecanego im przez partie opozycyjne 30-proc. wzrostu płac dla nauczycieli i 20-proc. dla urzędników i służb mundurowych. Jak informuje "Dziennik Gazeta Prawna" wszystkie te partie obiecały pracownikom budżetówki znacznie wyższy wzrost płac w 2024 r., niż zrobił to dotychczasowy rząd PiS.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA finanse osobiste zarobki nauczyciel budżet Polski

Pielęgnowanie pamięci o bohaterach naszej wolności. MEiN zachęca do udziału w akcji "Szkoła pamięta"

Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca szkoły i placówki oświatowe do udziału w akcji "Szkoła pamięta" dla upamiętnienia ważnych rocznic, wydarzeń i postaci historycznych oraz dzielenia się w mediach społecznościowych informacjami o zrealizowanych przedsięwzięciach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek edukacja szkoła dzieci nauczyciel pamięć społeczeństwo HISTORIA polityka historyczna historia Polski

Bony dla nauczycieli na zakup laptopa. MEiN: od 10 października można składać wnioski

Od 10 października nauczyciele klas IV-VIII mogą składać wnioski o przyznanie bonu 2500 zł na zakup laptopa. Wnioskować o nie mogą również pedagodzy, wychowawcy świetlic szkolnych, nauczyciele bibliotekarze czy nauczycielki na urlopach macierzyńskich i wychowawczych - przypomina MEiN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek edukacja szkoła nauczyciel wychowanie laptop laptopy Ministerstwo Cyfryzacji cyfryzacja GOSPODARKA