Polskie Radio
Section05
nauczyciel

ANALIZA Tusk krytykuje podwyżki dla nauczycieli. Nie pamięta, że za jego rządów pensje trafiły do "zamrażarki"

W najnowszym nagraniu w mediach społecznościowych lider PO Donald Tusk skrytykował rządowe podwyżki dla nauczycieli. Jak wyglądały zarobki tej grupy zawodowej w okresie rządów PO-PSL? W latach 2012-2015 (druga kadencja) pensje belfrów zostały zamrożone pomimo wzrostu średniej krajowej i wynagrodzenia minimalnego. Przypominamy, jak kształtowały się zarobki nauczycieli od 2007 roku. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja Platforma Obywatelska PSL Donald Tusk wynagrodzenia nauczyciel Związek Nauczycielstwa Polskiego Prawo i Sprawiedliwość

Program "Dobry start". Można już złożyć wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną

Świadczenie "Dobry start" w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na każde uczące się w szkole dziecko w wieku od 7 do 20 lat, a w przypadku osób z niepełnosprawnościami - do 24. lat. Nabór wniosków ruszył 1 lipca. Wniosek o świadczenie można złożyć wyłącznie online – przez bankowość elektroniczną, PUE ZUS i portal Emp@tia MRiPS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA szkoła nauczyciel edukacja rodzice pieniądze GOSPODARKA

Wyższe pensje dla nauczycieli. Piontkowski: chcemy zachęcać do pracy w zawodzie

- Podnosimy wynagrodzenia dla nauczycieli rozpoczynających pracę, żeby zwiększyć atrakcyjność tego zawodu - zaznaczył wiceminister edukacji i nauki Dariusz Piontkowski w Polskim Radiu 24, odnosząc się do uchwalonej przez Sejm nowelizacji Karty Nauczyciela. Wiceminister dodał, że aktualnie w szkołach jest ok. 13 tysięcy wakatów. Chodzi o całe etaty dla nauczycieli oraz pojedyncze godziny.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo edukacja szkoła nauczyciel Polskie Radio 24 Magdalena Złotnicka Dariusz Piontkowski Ministerstwo Edukacji i Nauki praca

Nagrody im. Grażyny Langowskiej wręczone. Wyróżniono m.in. dyrektor polskiej szkoły w Lwowie

Nauczycielom i wychowawcom promujących polskość i idee solidarnościowe po raz drugi przyznano nagrody imienia Grażyny Langowskiej. Nagroda została ustanowiona przez Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Jana Paderewskiego oraz Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kresy społeczeństwo Lwów Solidarność IPN nauczyciel

Przyznano nagrody im. Janusza Korczaka

Akademia Janusza Korczaka ogłosiła laureatów nagrody im. Janusza Korczaka. Kapituła przyznała 12 nagród oraz wyróżniła 14 kolejnych laureatów. Nagrodzone zostały osoby publiczne, które działają zgodnie z filozofią "Starego Doktora", kierujące się korczakowskimi wartościami, instytucje edukacyjne i lokalni liderzy.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo dzieci Janusz Korczak wychowanie nauczyciel Katarzyna Stoparczyk Trójka Polskie Radio

Wykluczenie cyfrowe. Czy nauczyciel może stać się jego ofiarą? Jak sobie z tym radzić?

Platforma Squla.pl to miejsce dla dzieci, w którym mogą uczyć się materiału obecnego w szkołach i swego rodzaju narzędzie dla nauczycieli. Squla.pl pomaga zarówno uczniom, jak i nauczycielom w trudnym czasie już po licznych lockdownach, gdzie widoczne jest wykluczenie cyfrowe. Właśnie na ten temat mówił w audycji "Strefa Rodzica" na antenie całodobowego Polskiego Radia Dzieciom Przemek Bińkowski z platformy edukacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  nauczyciel szkoła edukacja Strefa Rodzica radio dla rodziców psychologia

Reforma awansu zawodowego nauczycieli. Czarnek: wejdzie w życie do 1 września

- Jestem głęboko przekonany, zostanie uchwalona i podpisana przez pana prezydenta i wejdzie w życie reforma awansu zawodowego – stwierdził minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek na antenie Radia Wrocław. Wskazał, że ustawa pozwoli na przyspieszenie awansu i na podwyżki wynagrodzeń dla najgorzej zarabiających.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Przemysław Czarnek Ministerstwo Edukacji i Nauki szkoła nauczyciel

Matury 2022. Nauczyciel podchodzi do egzaminu razem ze swoimi uczniami

Robert Berger ma tytuł magistra, jest nauczycielem matematyki w liceum i w tym roku… przystąpi do matury z tego przedmiotu. Jak wyjaśnił, to gest solidarności z uczniami, dla których egzamin z "matmy" jest jednym z największych maturalnych wyzwań. – Bardzo często spotykam się z sytuacjami, gdzie młodzież ma mentalny problem z podejściem do matury. Chcę im pokazać, że jestem z nimi i że dadzą radę – powiedział w audycji "Trójka do trzeciej".
Zobacz więcej na temat:  Witold Lazar Trójka matura 2022 szkoła matematyka nauczyciel edukacja matura społeczeństwo

POLSKIE RADIO E-lekcje historii z Polskim Radiem. II wojna światowa

W siódmym artykule z cyklu prezentujemy propozycje dotyczące II wojny światowej. Wybór oparliśmy o podstawę programową (zalecenia dla poziomu podstawowego i rozszerzonego) dla liceów i techników. Bogata oferta materiałów historycznych portalu PolskieRadio24.pl to znakomite narzędzie, które w przyjazny dla młodzieży sposób pomoże zrozumieć przyczyny, przebieg i skutki najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski i świata.
Zobacz więcej na temat:  szkoła nauczyciel nauczanie domowe e-lekcje historii matura 2022