Na Marsa marsz. Starship szukuje się do startu

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2023 18:00
Początki kolonizacji Marsa pokazał w kinie Ridley Scott - twórca filmu "Marsjanin" z 2015 roku. Teraz więcej o Czerwonej Planecie i możliwości życia na niej możemy dowiedzieć się z animacji, która trafiła na platformę SpaceX.
Misje kosmiczne mogą być niebezpieczne właśnie dzięki temu, że są długie. Podróż na Marsa trwałaby przynajmniej pół roku, nawet do 10 miesięcy, a astronauci są wówczas zdani na siebie.
Misje kosmiczne mogą być niebezpieczne właśnie dzięki temu, że są długie. Podróż na Marsa trwałaby przynajmniej pół roku, nawet do 10 miesięcy, a astronauci są wówczas zdani na siebie.Foto: Shutterstock/NikoNomad

Straszliwa burza piaskowa sprawia, że marsjańska ekspedycja, w której skład wchodzi Mark Watney, musi ratować się ucieczką z Czerwonej Planety. Kiedy ciężko ranny Mark odzyskuje przytomność, stwierdza, że został na Marsie sam w zdewastowanym przez wichurę obozie, z minimalnymi zapasami powietrza i żywności, a na dodatek bez łączności z Ziemią. Bohater filmu Scotta rozpoczyna heroiczną walkę o przetrwanie, w której równie ważną rolę co naukowa wiedza, zdolności techniczne i pomysłowość odgrywają niezłomna determinacja i umiejętność zachowania dystansu wobec siebie i świata. "Starship Mission to Mars" to animacja, która pokazuje cały przebieg lotu na Marsa. - Na razie tę produkcję należy traktować w kategorii science fiction, ale z naciskiem na science. Bo jeszcze tego nie dokonaliśmy, ale już nie wykluczamy, że jest to niemożliwe, bo przyszłość jest na Marsie - podkreśla astronom Mateusz Borkowicz. - Jeśli na Ziemi wydarzy się katastrofa, to Mars jest jedynym miejscem w naszej okolicy, do którego w sensownym czasie jesteśmy w stanie się dostać. 

Już 18 kwietnia będziemy świadkami pierwszego lotu najpotężniejszego systemu transportu kosmicznego o nazwie Starship od Elon Muska. - To będzie bezzałogowy lot orbitalny, który ma sprawdzić, czy technologia "daje radę" - wyjaśnia naukowiec z Centrum Nauki Kopernik. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, będziemy już tylko o krok od pierwszego lotu na Marsa.  

Starship Mission to Mars | SpaceX

Zobacz także:

W audycji Mateusz Borkowicz tłumaczy także, skąd biorą się i jak działają czarne dziury. - Dla naukowców te obiekty są tak samo fascynujące, jak i przerażające. [Najbliższe] czarne dziury znajdują się o kilkaset lat świetlnych od nas, i to bardzo dobrze, bo bywają bardzo groźne. Pochłaniają wszystko, co dotknie horyzontu zdarzeń. Wtedy nie ma już żadnej ucieczki - podkreśla rozmówca Oliwii Krettek. 

Posłuchaj
11:12 CZWÓRKA Stacja Nauka - astrosapiens 12.04.2023.mp3 O planach podboju Marsa opowiada Mateusz Borkowicz z Centrum Nauki Kopernik (Stacja Nauka/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Nauka

Prowadzi: Oliwia Krettek

Gość: Mateusz Borkowicz (Centrum Nauki Kopernik)

Data emisji: 12.04.2023

Godzina emisji: 12.15

kul