Dlaczego w Polsce recykling nie działa?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2016 17:33
Wiele gmin od nowego roku zamierza podnieść opłaty za wywóz odpadów. Czy zapłacimy więcej za wywóz śmieci, bo ich nie segregujemy?
Audio
  • Recykling w Polsce - dlaczego Polacy nie segregują śmieci? (Czat Czwórki)
Musimy odejść od odpowiedzialności zbiorowej za wynik segregacji, kontrolować poszczególne gospodarstwa domowe - przekonywali goście Czwórki
Musimy odejść od odpowiedzialności zbiorowej za wynik segregacji, kontrolować poszczególne gospodarstwa domowe - przekonywali goście CzwórkiFoto: Glow Images/East News

Sławomir Brzózek W Polsce nie ma wspólnych standardów dotyczących recyklingu, każda gmina tworzy je dla siebie. Co z tego więc, że my segregujemy śmieci w domach, skoro potem nie trafiają one do recyklingu?

W myśl unijnych przepisów do 2020 roku Polska musi osiągnąć 50-procentowy poziom recyklingu. Dziś poziom utylizacji czterech głównych frakcji odpadów, czyli szkła, makulatury, metali i tworzyw sztucznych wynosi tylko 15 proc. - To wypadkowa niespójności systemów organizacyjnych, które w każdej gminie są nieco inaczej skonstruowane, a także opieszałości firm recyklingowych - tłumaczył działacz ekologiczny Sławomir Brzózek, a jak przekonywał dr Marek Goleń z SGH, by zmienić nastawienie Polaków do recyklingu, warto zmienić ustawę o segregowaniu śmieci. - Bo za nią idą rozporządzenia, techniki ich interpretacji prawnej, nadzoru prawnego nad samorządami. Na końcu są ludzie, którzy nie widzą efektów swojej pracy, więc przestają segregować śmieci - mówił ekspert.

Jak skłonić Polaków do segregowania odpadów? Co musiałoby zmienić się w polskim prawie, by recykling w naszym kraju był bardziej skuteczny i jak ten problem już rozwiązano w niektórych gminach? Dlaczego w segregacji śmieci najważniejsze jest odseparowywanie odpadów kuchennych? Zapraszamy do wysłuchania nagrania dyskusji w studiu Czwórki.

dr Marek Goleń Branża odpadowa w Polsce przesiąknięta jest różnego typu patologiami. Wszyscy udajemy: jedni, że tworzą dobre prawo i strategię, inni, że je kontrolują. A ludzie - że segregują śmieci

***

Tytuł audycji: "Czat Czwórki"

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Sławomir Brzózek (Fundacja Nasza Ziemia), dr Marek Goleń (Katedra Ekonomiki Samorządu Terytorialnego, Szkoła Główna Handlowa)

Data emisji: 28.12.2016

Godzina emisji: 15.10

kd/mz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Święto Drzewa. Jak ratując Ziemię pomagać zwierzętom?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 17:25
"Zbieraj makulaturę, ratuj konie" to jedno z haseł tegorocznej odsłony Święta Drzewa, zorganizowanego przez Klub Gaja.
rozwiń zwiń