Oranżeria - tropiki w środku zimy

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2019 14:48
W styczniowe dni warto wybrać się w ciepłe miejsca pełne egzotycznych roślin. Może to dobry pomysł na obniżony nastrój spowodowany brakiem światła i słońca?
Audio
  • Joanna Bogdanowicz opowiada o roślinach i zwierzętach w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Kornelija Cakarun/Shutterstock

Wycieczka do ogrodu botanicznego, oranżerii czy palmiarni może być doskonałym planem na zimowe popołudnie. Ogród Uniwersytetu Warszawskiego to tropikalna wyspa w środku europejskiej stolicy. - Mamy tu i rośliny tropikalne i klimat tropikalny - w oranżerii jest ponad 20 stopni i dość wilgotno - opowiada Joanna Bogdanowicz, kurator kolekcji roślin tropikalnych. - Nasze rośliny pochodzą głównie z Ameryki Południowej i Azji - dodaje. 

Temperatura utrzymywana w szklanym ogrodzie bliska jest tej w naturze. Dodatkowo rośliny doświetlane są sztucznym światłem, bo w Polsce dzień jest krótszy. W ogrodzie UW jest też oczko wodne, skały, środowisko przyjazne dla np. lotosów. - W naszym ogrodzie można odnaleźć zieleń znaną z naszych domów np. monsterę, ale i "łosie rogi", których hodowla w domu na pewno się nie uda - wyjaśnia rozmówczyni Anny Depczyńskiej.

Warszawski ogród ma też zwierzęcych lokatorów, wśród nich "czarną panterę". Kto jeszcze zamieszkuje szklany ogród? Jak zapylane są rośliny w oranżerii i czemu zdarza się, że poczujemy tam zapach zepsutego mięsa? O tym m.in. w nagraniu z "Czatu Czwórki".

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Gość: Joanna Bogdanowicz (kurator kolekcji roślin tropikalnych)

Data emisji: 11.01.2018

Godzina emisji: 16.07

pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Hotel dla roślin - by nie oklapły

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2016 17:36
- Wystarczy przynieść do nas roślinę, nadać jej imię i wypełnić formularz - mówi Agnieszka Szulejewska z Muzeum Powstania Warszawskiego. - Są u nas już Leon i Jadwiga.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Oplątwy - rośliny dla leniwych i zapominalskich

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2016 18:31
Tropikalna oplątwa to podobno świetny prezent dla tych, którzy lubią rośliny, ale nie mają do nich ręki. W "Czacie Czwórki" sprawdzamy, na czym polega ich hodowla.
rozwiń zwiń