Życie "na kocią łapę". Czy ślub jest nam potrzebny?

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 19:03
Według badań CBOS ponad 60 proc. Polaków akceptuje życie w tzw. konkubinacie i rezygnację z małżeństwa. Ankietowani przyznali, że w związku najważniejsze są miłość i zaufanie, a nie "dokument".
Audio
  • Dlaczego zawieramy małżeństwa, i dlaczego niektórzy decydują się na konkubinat? (Czat Czwórki)
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: andreonegin/Shutterstock.com

- Akt ślubu nie jest już dla nas nadrzędny, kiedy po prostu chcemy być razem. Małżeństwo przestało być jedynym słuszną receptą na szczęście i zaspokojenie naszej potrzeby bliskości, miłości, posiadania potomstwa - mówiła dr Justyna Pokojska. Zaś jak tłumaczyła Bianka Beata Kotoro, rządzą nami także emocje, czyli głównie lęki. - Szukamy pretekstów, mówimy sobie m.in., że to jest tak olbrzymi wydatek. Ciągle się czymś zasłaniamy, a nie bierzemy odpowiedzialności na siebie i nie zastanawiamy się nad tym, czy rzeczywiście chcemy podjąć taką decyzję, czy nie - tłumaczyła ekspertka.  

Jak przekonywały ekspertki w Czwórce, powodów, dla których nie decydujemy się na zawarcie małżeństwa jest wiele, m.in. to, że młodzi ludzie chcą "przetestować się” nawzajem, zamieszkać razem i poznać swoje wady. Ale także obawa przed odpowiedzialnością. Dlaczego na życie bez ślubu decydują się kobiety, a dlaczego mężczyźni? Czy w naszej świadomości posiadanie dzieci legitymizuje nieformalny związek? I dlaczego w ogóle wchodzimy w związki, a także, jak zmieniają sie nasze życiowe potrzeby na przestrzeni lat? O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. A to, czy ślub jest ważny dla naszych słuchaczy sprawdzała Weronika Puszkar.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: dr Justyna Pokojska (socjolog, Uniwersytet Warszawski), Bianca-Beata Kotoro (psychoseksuolog, Uniwersytet SWPS)

Data emisji: 4.04.2019

Godzina emisji: 16.07

kd

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak