X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Jak fake newsy wpływają na świat?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2019 21:07
Na wielką i małą skalę fake newsy zmieniają świat. Potrafią wpłynąć nasze decyzje w niewielkich sprawach, ale też owocują globalnymi konfliktami.
Audio
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Melpomene/Shutterstock

Fake newsy robią ogromną karierę wśród internautów, publicystów, polityków, a nawet niektórych naukowców. Przyczyniają się do wzrostu poczucia zagrożenia i ksenofobii, bezpośrednich konfliktów między grupami interesów. Jak pokazują dane Uniwersytetu Oxfordzkiego kampanie dezinformacyjne to bardzo potężna broń, której skutki mają realny wpływ na bezpieczeństwo, gospodarkę i politykę na świecie. Czy w dobie globalnej cyfryzacji jesteśmy jeszcze w stanie kontrolować jakość przekazywanych informacji?

- Żyjemy zarówno w epoce informacji, jak i dezinformacji - komentowała socjolog, dr Helena Chmielewska-Szlajfer. - Niestety wciąż brakuje filtrów, które pozwoliłyby na eliminację fałszywych treści. To użytkownik musi ocenić czy są one prawdziwe, czy nie - mówiła, podkreślając że każdorazowe filtrowanie informacji przez indywidualnych użytkowników jest, dosyć trudne.

- Ilość treści, jakie otrzymujemy każdego dnia, jest ogromna. Tylko część z nas rzetelnie je weryfikuje. Choć mamy dostęp do nieograniczonej liczby źródeł, prawdopodobnie coraz częściej będziemy sięgać do tradycyjnego dziennikarstwa uznając je za sprawdzone źródło informacji - przewidywała. 

Gdzie i w jaki sposób szukać wiarygodnych informacji? Czy mamy jeszcze wpływ na jakość treści, które do nas docierają? Co daje siłę napędową fake newsom? Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z gośćmi Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: dr Helena Chmielewska-Szlajfer (socjolog z Akademii Leona Koźmińskiego)

Data emisji: 5.11.2019

Godzina emisji: 15.09

ac

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak