Praca za granicą. "To niezastąpione doświadczenie"

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2020 21:20
Nowe kontakty, codzienne korzystanie z obcego języka, podejmowanie wyzwań, współpraca z międzynarodowym środowiskiem - to daje praca za granicą. - To także doświadczenia, których nie da się zdobyć w żaden inny sposób - mówiły Katarzyna Maciejak, która pracowała na Islandii i Karolina Nowak, która powróciła z Japonii.
Audio
  • Co daje nam praca poza granicami Polski - rozmowa m.in. z Katarzyną Maciejak i Karoliną Nowak (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Free-Photos/Pixabay

Międzynarodowe zespoły można spotkać także w polskich firmach, jednak praca za granicą oferuje nam coś więcej - twierdzą zgodnie goście Czwórki. To możliwość sprawdzenia się w zupełnie samodzielnym życiu, czasem bardzo daleko od domu. - Leciałam do Japonii "w ciemno", nie miałam tam zaplanowanej pracy. Przygotowałam się jednak do tej podróży: miałam m.in. swoje portfolio - wspominała Karolina Nowak, która zatrudniła się w Nagoi. - Na miejscu okazało się, że wiele rzeczy i tak mnie zaskoczyło, i tak naprawdę dopiero po powrocie do Polski zrozumiałam, jak wiele czas spędzony w Japonii mnie nauczył.

Katarzyna Maciejak pracowała zaś na Islandii. - Można szukać tam pracy przez różne agencje, ale najlepszym wyjściem będzie robienie tego samodzielnie: pisanie maili, wysyłanie CV - opowiadała rozmówczyni Piotra Firana. - Islandczycy są, przynajmniej początkowo, bardzo bezpośredni i przyjaźni, więc z kontaktem z nimi nie ma problemów. Na dłuższą metę Islandia okazała się idealnym miejscem też do tego, by oderwać się od codzienności, wyciszyć i odreagować zgiełk wielkiego miasta, w którym mieszkam na co dzień w Polsce.

ZOBACZ TAKŻE Polacy na emigracji. "Życie w dwóch rzeczywistościach" >>>

Dlaczego w Japonii - w przeciwieństwie do Islandii - nie należy szukać pracy osobiście? Czym jeszcze różni się życie tam i na Islandii? I co dały naszym gościom doświadczenia zdobyte w pracy poza Polską? Co o naszych rodakach wiedzą Islandczycy - i które polskie słodycze najbardziej przypadły im do gustu? A którą wokalistkę znad Wisły kochają mieszkańcy Japonii? 

O tym w nagraniu rozmowy ze studia Czwórki. W programie m.in. rozmowa z Białorusinem - ekonomistą, który pracuje w Polsce w branży finansowej. O swoich doświadczeniach i planach zawodowych opowiedział Annie Depczyńskiej.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan 

Goście: Katarzyna Maciejak (pracowała na Islandii), Karolina Nowak (pracowała w Japonii)

Data emisji: 2.01.2019

Godzina emisji: 15.09

kd/pg