Jazda na nartach. "Wystarczy tydzień, żeby poczuć frajdę"

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2020 16:50
- W ciągu tygodniowego szkolenia można opanować jazdę na nartach na poziomie takim, żeby czuć się bezpiecznym, nie stanowić zagrożenia dla innych oraz przede wszystkim, żeby mieć z tego frajdę - mówi instruktor Miłosz Nosal.
Audio
  • Jak w tydzień nauczyć się jeździć na nartach? (Czat Czwórki/Czwórka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Alexander Rochau/Shutterstock.com

Czytaj także
qczaj Terzoni .jpg
Trening z Qczajem: u mnie nie ma hejtu. Motywuję pozytywnie

Instruktor uczy skuteczniej

Jazda na nartach to jedna z najpopularniejszych form zimowych aktywności. Nic więc dziwnego, że co roku przybywa narciarzy, którzy albo sami próbują nauczyć się jeździć, albo korzystają z porad instruktora. Jak przekonuje rozmówca Marty Hoppe, to drugie rozwiązanie jest najbardziej skuteczne. - Lekcję zawsze rozpoczynamy od rozgrzewki, bo ona pomaga uniknąć urazów - wyjaśnia Nosal. - Pamiętajmy też, żeby rozruszać każdą część ciała - podkreśla.

Odczarować orczyk

Po rozgrzewce uczestnicy szkolenia idą na wyciąg. - Jazda na orczyku początkującym narciarzom może sprawić dużo trudności. Nie siadamy, trzymamy narty równolegle, patrzymy przed siebie, trzymamy wyprostowaną sylwetkę - radzi instruktor.  

Czytaj także
Michał Pearl płytanie 1200.jpg
Trenuje, gdy temperatura spada poniżej zera. Zimowe starty Michała Perla

Jak jeździć ładnie?

Przed pierwszym zjazdem kursant musi mieć także jasno przedstawiony cel nauki - nauczyć się jeździć ładnie. - Uważamy na to, żeby narta nie najeżdżała na nartę, utrzymujemy wolne tempo zjazdu i zapoznajemy się z terenem - mówi Miłosz Nosal i podpowiada, jak jeździć pługiem, żeby nie bolały nogi, oraz jak zachować bezpieczeństwo na stoku.    

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Dominika Klimek

Materiał: Marta Hoppe

Gość: Miłosz Nosal (instruktor narciarstwa ze szkoły Zone4Skiing)

Data emisji: 24.01.2020

Godzina emisji: 15.10

kul/mk