Czego od życia oczekują młodzi Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2020 17:31
Kilkanaście lat temu była to stabilna praca, dobre mieszkanie i wynagrodzenie. Polacy po studiach zakładali rodziny i brali kredyty na kilkadziesiąt lat, które zamierzali spłacać do emerytury. Jak to jest dziś?
Audio
  • Czego od życia oczekują dziś młodzi Polacy? (Czat Czwórki)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Billion Photos/ Shutterstock

ojciec córka tata ojcostwo wakacje laka wieś 1200.jpg
Miasto czy wieś - dokąd emigrują Polacy? >>>

Młodzi ludzie nie interesują się polityką, ale zwracają uwagę na kwestie równouprawnienia płci. Interesują się ekonomią, Według nich państwo powinno być neutralne światopoglądowo, niemal 40 proc. oczekuje związków partnerskich, a niespełna 35 proc. legalizacji aborcji i eutanazji - wyliczał gospodarz audycji Piotr Firan. - Ważna jest tolerancja, zachowania wolności obywatelskich, ale i obserwacja świata wokół nas. Decyzje polityczne mają duże przełożenie na nasze życie, więc myślę, że to istotna kwestia - tłumaczyła doktorantka Melanie Raczek. A jak przekonywał student medycyny Robert Siemiątkowski młodymi ludźmi kieruje idealizm. - Mają nadzieję, że radykalne kierunki, jakie wybierają, przełożą się bezpośrednio na zmiany w kraju. Ludzie starsi nie chcą zmian radykalnych zmian, tłumacząc, że "i tak lepiej nie będzie" - mówił gość Piotra Firana.


pieniądze smutek kredyt 1200.jpg
Młodzi, piękni, zadłużeni. Młodych Polaków życie na kredyt >>>

ZOBACZ TAKŻE Samotność młodych w związku. Znak czasów i nastawienie na "ja" >>>

Problem takiego "polskiego narzekania" i czarnowidztwa skomentował zaś Michał Barczak, przedsiębiorca, który swoją pierwszą firmę założył niemal bezpośrednio po maturze, a dziś, podróżując po świecie, zdobywa doświadczenia na międzynarodowych rynkach. - To jest zakorzenione głęboko w naszej mentalności. Po powrocie z Azji widzę, że wciąż nie jest u nas tak źle. Po prostu od stu lat sami powtarzamy sobie, że "jesteśmy najbiedniejszym narodem" i "jest nam bardzo źle" - mówił gość Czwórki. - Na przykład w Tajlandii skala biedy jest zupełnie inna niż u nas, dużo większa, ale tam narzekanie jest uznawane za porażkę - tłumaczył.  Goście Czwórki mówili też o tym, co powinno się zmienić w ich branżach, by ich przedstawicielom w Polsce żyło się lepiej, komentowali aktualną sytuację gospodarczą w naszym kraju.

Czy dziś młodzi ludzie uważają, że są "roszczeniowi"? A może sądzą, że mają w sobie dużo pokory? I czy ich zdaniem pokora na rynku pracy jest w ogóle potrzebna? O tym rozmawialismy w Czwórce. A to, jak przedstawiciele starszego pokolenia widzą dzisiejszych dwudziestokilkulatków - sprawdzała w audycji Weronika Puszkar.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi:  Piotr Firan 

Goście: Melanie Raczek (doktorantka), Robert Siemiątkowski (student medycyny), Michał Barczak (przedsiębiorca)

Data emisji: 27.02.2020

Godzina emisji: 15.10

kd