Samotność w związku. Znak czasów i nastawienie na "ja"

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2020 17:33
Na co dzień mieszkamy razem i planujemy wspólną przyszłość, ale i tak czujemy się samotni. - Coraz częściej mówi się o samotności w związku. Dzieje się tak wtedy, gdy nasza relacja nie działa - przekonuje psychoterapeutka Katarzyna Kucewicz.
Audio
  • Sekrety udanego związku. Jak nie dać się samotności? (Czat Czwórki/Czwórka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: Pixabay/iWorksphotography/dom. publiczna

Samorealizacja, samorozwój. To "samo" dystansuje nas od drugiego człowieka Anna Andrzejewska

W słowie "my" nie ma miejsca na egoizm

Zdaniem socjologa rodzinnego Anny Andrzejewskiej ważne jest to, żeby pamiętać, że związek tworzy się z Kimś. - Na słowo "my" składają się dwie osoby. Musimy mieć świadomość, że wchodząc w relację z drugim człowiekiem, rezygnujemy z części "ja" na rzecz partnerki lub partnera - wyjaśnia. - Każdego dnia więzi w związku trzeba pielęgnować - dodaje.  

Zaproszeni do studia eksperci przyznają, że samotność w związku jest także znakiem naszych czasów. - Prowadzimy zindywidualizowane życie. Jesteśmy nastawieni na samorozwój. Tymczasem człowiek jest istotą społeczną i do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje innych ludzi - zaznacza Andrzejewska. 

Czasami w związku kompromis nie wystarcza, wtedy trzeba odpuścić Katarzyna Kucewicz

Dziecko nie zmniejsza poczucia izolacji

Dla niektórych ogniwem, które mocno spaja związek i pozwala uniknąć poczucia izolacji, jest dziecko. - Tak rzeczywiście powinno być, ale w swoim gabinecie często spotykam mężczyzn, którzy są całkowicie odrzuceni przez partnerki. Co więcej, muszą rywalizować o uwagę ze swoimi dziećmi - mówi Kucewicz.

Dobry związek to sztuka słuchania

Budowanie związku - według rozmówczyń Piotra Firana - polega przede wszystkim na uczeniu się siebie. Nie da się tego zrobić bez szczerości. Ale też bez empatii.   

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi:  Piotr Firan 

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Goście: Katarzyna Kucewicz (psychoterapeutka, Inner Garden), Anna Andrzejewska (socjolog rodziny)

Data emisji: 25.02.2020

Godzina emisji: 15.10

kul/ac

Czytaj także

Wakacje dla singli. Jak poznać "drugą połówkę"?

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 18:55
Co zrobić, gdy nie mamy swojej drugiej połówki ani zgranej paczki przyjaciół, a wakacje w pełni? Można wybrać ofertę dla singli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dla kogo terapia? "Jej skuteczność w dużej mierze zależy od pacjenta"

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2019 21:02
Za nami już chyba czasy, kiedy ludzie wstydzili się przyznać, że korzystają z pomocy terapeuty. Dzisiaj robi to wiele osób, które w dodatku nie wstydzą się do tego przyznać.  
rozwiń zwiń