Studenci w akcji. Szyją maseczki, dają lekcje, pomagają

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2020 20:40
W czasie narodowej kwarantanny studenci nie próżnują. Znajdują czas nie tylko na zajęcia i wykłady online prowadzone przez ich uczelnie, ale angażują się też w wiele akcji.
Audio
  • Życie studenckie w czasach epidemii koronawirusa - jak wygląda? (Czat Czwórki/Czwórka)
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/fizkes

Czytaj także
kwarantanna dom zakażenie epidemia smartfon aplikacja 1200.jpg
Co wolno, a czego nie wolno na kwarantannie?

Studenci z poznańskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny wolontaryjnie oferują pomoc wszystkim pracującym w ochronie zdrowia - opiekują się ich dziećmi, zwierzętami, robią zakupy dla starszych rodziców. - Wszystko zaczęło się od zorganizowania grup studentów, którzy chieli działać w poznańskich szpitalach. W tej chwili działamy też w innych miastach Polski i staramy się sprzęt medyczny tam, gdzie jest on najbardziej potrzebny - mówi Piotr Kalkowski, prezydent poznańskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny. - Zapotrzebowanie na wszelkie środki ochrony osobistej, nawet te wytwarzane amatorsko, gigantyczne.  

Rozmówca Piotra Firana podkreśla też, że studenci wspierają nie tylko pracowników szpitali, ale też pomagają w gabinetach stomatologicznych i gabinetach TOZ.

Czytaj także: Studenci uczniom. Żacy ruszyli na pomoc >>>

Na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie aż 145 studentów zgłosiło się do pomocy w związku z epidemią koronawirusa. Są wśród nich przyszli lekarze, analitycy medyczni i farmaceuci. Obsługują infolinię, udzielają teleporad, zbierają wywiad epidemiologiczny, który jest prowadzony przez telefon i wspierają służby medyczne oraz administracyjnie.


Czytaj także
medytacja kobieta harmonia 1200x660.jpg
Czy zdrowie psychiczne może pogorszyć się przez epidemię?

- Na Politechnice Gdańskiej zorganizowaliśmy specjalną platformę edukacyjną i bezpłatnie udzielamy korepetycji online - opowiada Paulina Lewandowska. - Pomagamy uczniom w różnych przedmiotach: od matematyki i fizyki po język polski, pomagamy przy pracach domowych, sprawdzamy rozprawki. Mamy już za sobą trzysta takich lekcji i nie narzekamy na brak chętnych.   

Studenci Uniwersytetu Rzeszowskiego także nie próżnują i odpłatnie uczestniczą w działaniach związanych z pobieraniem testów na obecność koronawirusa.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Weronika Puszkar

Goście: Piotr Kalkowski (prezydent poznańskiego oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny) , Paulina Lewandowska, Paulina Lewandowska (studentka Politechniki Gdańskiej)

Data emisji: 31.03.2020

Godz. emisji: 15.05

kul