Co wolno, a czego nie wolno na kwarantannie?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 22:09
Jakie powinny być etyczne postawy osób objętych kwarantanną, których liczba zwiększa się z każdym dniem? Z jakimi problemami mierzą się pacjenci z pozytywnym wynikiem na obecność koronowirusa?
Audio
  • Jakie zasady obowiązują nas na kwarantannie? (Czat Czwórki)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/E.Va

Międzynarodowe organizacje zdrowia i pożytku publicznego apelują o zostanie w domach i zachowanie dystansu w kontaktach z innymi ludźmi, ponieważ tylko w ten sposób możemy ochronić siebie i innych przed rozprzestrzenianiem się wirusa. Czy w sytuacji zagrożenia epidemicznego jesteśmy w stanie zachować się odpowiedzialnie?

Jak tłumaczył Jakub Zawiła-Niedźwiecki z Centrum Bioetyki i Prawa UW przede wszystkim powinniśmy pamiętać, że kwarantanna to nie są wakacje. - Kwarantanna jako zjawisko funkcjonuje od tysięcy lat. W czasach względnej stabilności ekonomicznej z wysoko rozwiniętą technologią i osiągnięciami w dziedzinie nauki zapomnieliśmy, że choroby takie jak koronawirus mogą być dla nas realnym zagrożeniem, a szansą na zminimalizowanie skutków jego oddziaływania jest stosowanie się do zasad.

Nie chodzi tu o wprowadzanie radykalnych zmian, wystarczy, jak zapewniał słuchanie głosu rozsądku. - Kontakt musimy ograniczać w jak największym stopniu. Musi być go jak najmniej - zalecał. A ponieważ zmieniła się skala zagrożenia, wyjątkowo ostrożny powinien być również personel medyczny. Lekarze mierzą się z dużo większym niż zwykle stresem, zmęczeniem, spoczywa na nich ogromna odpowiedzialność. - To nie pierwsza epidemia i na pewno nie ostatnia, odpowiedzialność spoczywa na nas wszystkich - komentował.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Kuba Marcinowicz

Gość: Jakub Zawiła-Niedźwiecki z Centrum Bioetyki i Prawa UW

Data emisji: 26.03.2020

Godz. emisji: 15.05

ac

Czytaj także

Telefon Pogadania. Gaba Kunert o pomocy seniorom

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 16:00
Epidemia koronawirusa zmusiła miliony osób do graniczenia spotkań towarzyskich i wyjść z domu. Bardzo dotyka to osoby starsze i samotne. Na tę sytuację zareagowała Gaba Kunert i zainicjowała działalność Telefonu Pogadania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koronawirus we Włoszech. Przed jakimi dylematami stoją tamtejsi lekarze?

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2020 17:24
24 lutego zakażony koronawirusem 72-letni ksiądz Giuseppe Berardelli zmarł w szpitalu w Lovere po tym, jak zrezygnował z respiratora, by podłączyć do niego kogoś młodszego – historię kapłana opisują włoskie media, nazywając jego gest "chrześcijańskim heroizmem".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak się nie pogubić na rynku - pytania do psychologa pracy

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2020 20:12
Branża gastronomiczna, usługowa, eventowa oraz wiele innych odczuwają teraz w związku z pandemią poważne problemy finansowe. Być może część pracowników będzie musiała znaleźć inne źródło utrzymania. W tej sytuacji pomóc może konsultacja z psychologiem pracy. 
rozwiń zwiń