Rekordowa susza. Czy zabraknie nam wody?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2020 23:05
W prawie całej Polsce leśnicy ogłosili stan zagrożenia pożarami. Ciepła zima i minimalna ilość opadów śniegu spowodowały, że poziom wilgotności gleby jest na dramatycznie niskim poziomie. To trzeci rok suszy. Prognozuje się, że ta będzie najdotkliwsza od 50 lat.
Audio
  • Grozi nam susza stulecia? Jak zatrzymać wodę? (Czat Czwórki)
Drre herrscht im ganzen Land
Dürre herrscht im ganzen LandFoto: Shutterstock.com/ Tanja Esser

Zaczyna brakować wody. "Kryzys się pogłębia"

Nic też nie wskazuje, żeby w najbliższym czasie miało być w tym zakresie lepiej. Nie magazynujemy wody, nie potrafimy szybko reagować na zmiany klimatu, zatem kryzys dotknie głównie rolnictwo, a pośrednio – każdego z nas. Mniej wody to też mniejsza możliwość chłodzenia elektrowni węglowych, a więc i mniej prądu. - Sytuacja jest bardzo poważna. Susza oznacza braki żywności, wzrost cen, zmniejszenie dostępu do wody pitnej. Borykamy się zarówno z problemem niskiego poziomu wód gruntowych, wód w rzekach i bardzo wysuszoną glebą - komentował prof. Wiktor Kotowski z Centrum Ochrony Mokradeł.

Przekształcanie terenu pogłębiło wysuszanie gleby

Dlaczego doprowadziliśmy do takiego stanu? Jak tłumaczył ekspert nie spodziewaliśmy się, że wody może zabraknąć. - Osuszanie mokradeł było sposobem na pozyskiwanie dodatkowych terenów rolnych. Zwłaszcza przez pierwsze kilka lat po osuszeniu takie ziemie były bardzo żyzne. Z biegiem czasu, w naturalny sposób zaczęły się wyjaławiać. Zaczęliśmy regulować strumienie górskie, w ciągu ostatnich dwudziestu lat zwiększyło się wylesianie to wszystko przyczyniło się do przyśpieszonego odpływu wody - wyjaśniał. 

"Musimy działać już teraz, uwolnijmy rzeki"

Mokradła, które w naturalny sposób zatrzymywały odpływ wody do rzek zniknęły. Łąki i pola zaczęły wysychać. - Dziś, w obliczu zmiany klimatu musimy starać się je odtworzyć - komentował. A tego rodzaju działania musimy wprowadzić już teraz i musi być ich jak najwięcej. Jednym z największych problemów związanych z nawadnianiem wód gruntowych jest sztuczne regulowanie biegu rzek. - Tamy i zapory, zmiany koryta sprawiają, że woda szybciej spływa do swoich odpływów. Przy zmieniającym się klimacie doprowadziło to do bardzo szybkiego wyjaławiania gleby - mówiła Katarzyna Karpa-Świderek WWF Polska.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Goście: prof. Wiktor Kotowski (Centrum Ochrony Mokradeł), Katarzyna Karpa-Świderek WWF Polska

Data emisji: 14.04.2020

Godz. emisji: 15.09

ac