Polskie Radio
Section05
susza

POLSKIE RADIO 24 Hydrolog: krótkie i gwałtowne opady nie zlikwidują suszy

- Jeżeli spojrzymy na sumy roczne opadów, to nie widać problemu, jest on natomiast w rozkładzie czasowym opadów. Może przez miesiąc praktycznie nie padać, a potem nagle w ciągu jednego, dwóch dni mamy opad równy sumie miesięcznej. Ta woda szybko spłynie, stworzy zagrożenie powodziowe, ale nie usunie zagrożenia suszą glebową - mówił w Polskim Radiu 24 dr Jarosław Suchożebrski, hydrolog (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski woda susza społeczeństwo POLSKA

Betonoza w miastach. Dlaczego zieleń przegrywa z betonem?

Zastępowanie zielonych obszarów betonowymi płytami stało się dość powszechnym zjawiskiem w wielu polskich miastach i miasteczkach. Przykładem może być tzw. rewitalizacja rynków w Skierniewicach, Krzeszowicach czy we Włocławku, gdzie usunięto zieleń właśnie na rzecz betonu.
Zobacz więcej na temat:  ekologia miasto architektura środowisko susza aglomeracja zmiany klimatyczne pogoda woda rośliny drzewa Sława Bieńczycka

Kosztowne ograniczenia żeglugowe. Setki tysięcy dolarów za ominięcie kolejki do Kanału Panamskiego

Ponad 700 tys. dolarów płacą statki na aukcjach, organizowanych przez administrację Kanału Panamskiego, aby nie czekać w długiej kolejce na tranzyt i uniknąć opóźnień w dostarczeniu towaru. Służby zarządzające Kanałem Panamskim wprowadziły ograniczenia żeglugowe w związku z długotrwałą suszą, na skutek której poziom wody w Kanale jest wyjątkowo niski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT transport statki Panama susza infrastruktura