Polskie Radio
Section05
susza

Hiszpania ratuje się przed suszą. Ograniczenia dotkną 6 mln osób

- Ze względu na panującą od 30 miesięcy dotkliwą suszę regionalny rząd hiszpańskiej Katalonii wprowadził daleko idące ograniczenia w użytkowaniu wody w łącznie 224 gminach i zapowiedział podobne restrykcje w kolejnych. Ograniczenia dotkną w sumie ponad 6 mln mieszkańców 495 gmin - poinformowała na konferencji prasowej rzecznik katalońskiego rządu Patricia Plaja.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Hiszpania susza Europa woda

Odchodzi chłodna La Niña, nadchodzi gorący El Niño. Jaka będzie pogoda w Polsce?

Od kilkudziesięciu lat klimatolodzy i meteorolodzy zajmują się zjawiskiem El Niño/La Niña. Występuje ono w strefie równikowej Pacyfiku, jednak jak się okazuje, jego wpływ jest właściwie globalny. Naukowcy donoszą, że właśnie kończy się chłodna La Niña i zaczyna kolejny gorący El Niño. Co to oznacza dla nas?
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA woda susza klęska żywiołowa pogoda natura klimat Witold Lazar Trójka

Termin na złożenie wniosku o pomoc suszową przedłużony. ARiMR przypomina o dostarczeniu dokumentów

Do 30 listopada został wydłużony termin naboru wniosków o wsparcie dla rodzin rolniczych, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z wystąpieniem w 2022 r. niekorzystnych zjawisk atmosferycznych - poinformował resort rolnictwa. Przepisy zmieniające warunki udzielania tej pomocy weszły już w życie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo susza dofinansowanie Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Wnioski o oszacowanie szkód powstałych w wyniku suszy. Wicepremier Kowalczyk: termin zostanie przedłużony

- Termin składania wniosków o pomoc socjalną dla rodzin rolniczych, które poniosły straty w wyniku suszy, ma być przesunięty do 30 listopada - poinformował minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. Wicepremier dodał, że złożył wniosek do RM o zmianę rozporządzenia w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo rolnicy susza Henryk Kowalczyk Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi POLSKA żywność zboże społeczeństwo

Susze kosztują Polskę miliardy złotych rocznie. PIE: postępujące zmiany klimatu zwiększają straty

Nawet 6,5 mld zł może wynosić wartość plonów, które tracimy przeciętnie co roku w wyniku susz. Największe straty odnotowano w woj. wielkopolskim - wynika z raportu PIE "Gospodarcze koszty suszy dla polskiego rolnictwa". Według PIE w najtrudniejszych pod względem warunków pogodowych okresach traciliśmy nawet ponad 50 proc. plonów. Przy lepszym nawodnieniu pól, plony zbóż mogłyby być większe o 20 proc., a roślin bulwiastych nawet o 30 proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo susza strata plony zmiany klimatyczne