Łamiąc stereotypy - młodzi kierowcy bezpieczni za kółkiem

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2021 22:50
Na przekór negatywnemu wizerunkowi młodych kierowców narodził się pomysł na współzawodnictwo, w którym udział biorą młodzi mistrzowie kierownicy. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Mr.Music

wypadek samochody 1200.jpg
Jazda na zderzaku, czyli "typowy polski kierowca"

Młodzi za kółkiem są niebezpieczni i ryzykują - to jest powszechna opinia o świeżo upieczonych kierowcach. Nie zawsze jest to jednak prawdą, co stara się udowodnić Polski Związek Motorowy, organizując od kilku lat konkurs Najbezpieczniejszy Młody Kierowca. Niedawno odbył się jego europejski finał, a najlepszy okazał się Bełchatowianin Szymon Pabich. Sprawdzamy jaka jest jego recepta na bezpieczną jazdę.


Posłuchaj
07:48 Czwórka/Czat Czwórki - kierowca_ 12.10.2021.mp3 O konkursie Najbezpieczniejszy Młody Kierowca rozmawiamy z Szymonem Pabichem (Czat Czwórki/Czwórka)

 

- Prawo jazdy mam od 8 lat, od razu po skończeniu 18 lat zdawałem na motor i osobówkę, a całkiem niedawno hobbystycznie zdałem prawo jazdy na ciężarówkę z przyczepą - opowiada zwycięzca konkursu w audycji. - Nie łączę z tym jednak swojej zawodowej przyszłości.

Fascynacja samochodami zaczęła się od zwycięstwa w konkursie ABC Młodego Kierowcy w Bełchatowie i wygrania w nim kursu kategorii B . - Wtedy zakochałem się w czterech kółkach i jeździe samochodem. Cztery lata temu wypatrzyłem konkurs, który teraz wygrałem. Pomyślałem wtedy, że to coś dla mnie - mówi rozmówca Anny Depczyńskiej. 


kierowca złość samochód 1200.jpg
Furia za kierownicą - znak naszych czasów?

Czytaj także:


Szymon Pabich ocenia styl jazdy młodych kierowców jako ryzykowny. - Fajną rzeczą byłoby, żeby po roku mieli kurs doszkalający, np. kontrolowany poślizg na profesjonalnym torze - tłumaczy. - Nie wszyscy mają taką możliwość i dlatego nie wiedzą jak się zachować w ekstremalnej sytuacji za kółkiem. To mogłoby być dopełnienie systemu szkoleń.

Finał konkursu, w którym zwyciężył młody Bełchatowianin nie był prosty, a uczestnicy mieli do wykonania pięć zadań. Wśród nich znalazły się: udzielanie pierwszej pomocy, wymiana koła na czas, slalom asymetryczny tyłem, slalom asymetryczny przodem po zmiennej powierzchni i wyprowadzenie pojazdu z poślizgu. Wszystkie zadania nasz zawodnik wykonał bezbłędnie. Zapewne dlatego, że cztery kółka to dla niego pasja, ale też można powiedzieć, że Szymon Pabich jest weteranem konkursu.

- W konkursie europejskim startowałem trzy razy, w Polskim cztery razy. Cztery lata temu byłem drugi w Polsce, trzy lata temu byłem pierwszy, rok temu byłem drugi, a w tym roku znowu pierwszy - opowiada. - Ale ponieważ konkurs jest do 26 roku życia, więc teraz to było moje ostatnie podejście.

Poszukując informacji o bezpieczeństwie na drodze zapraszamy do Radia Kierowców.

***

Tytuł audycji: Czat Czwórki

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotowała: Anna Depczyńska

Data emisji: 12.10.2021

Godz. emisji: 16.15

aw